oracle 120Przejście na chmurę stanowi podróż — raczej maraton niż sprint — a przeważająca większość spółek wciąż jeszcze jest na jej początkowym etapie.

Jak wynika ze statystyk, obecnie tempo transformacji chmurowej dynamicznie wzrasta. I nie ma się co dziwić. Technologie przetwarzania w chmurze zmieniają prawie wszystko, co wiemy o biznesie, informatyce, pracy i życiu. Nowe aplikacje, sposoby udostępniania technologii i modele świadczenia usług sprawiają, że firmy i ich pracownicy pracują dziś inaczej. Chmura tworzy nowe modele kontaktów z klientami, zapewniające im wyjątkową obsługę.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Wyzwaniem dla dyrektorów ds. informatycznych jest znalezienie swojej własnej drogi do chmury, która będzie dopasowana do ich własnych potrzeb, a nie taka sama dla wszystkich. Na szczęście nowe innowacje chmurowe pozwalają stworzyć spersonalizowaną drogę do chmury, i to w taki sposób, że prawdziwa chmurowa transformacja staje się obecnie bardziej realistyczna niż kiedykolwiek. Poniżej podaję pięć powodów, dla których inteligentne przedsiębiorstwa osiągną ogromne korzyści dzięki przejściu do chmury.

1. Chmura zapewnia większy wybór

Klienci korzystający z chmury chcą mieć wybór pomiędzy chmurą publiczną, prywatną i hybrydowa, a także możliwość jednakowego zarządzania obciążeniami we wszystkich tych środowiskach. W chmurze nie ma czegoś takiego jak wrzucanie wszystkich do jednego worka. Niektóre obciążenia zostaną po prostu przeniesione do platformy i infrastruktury chmurowej. W innych przypadkach firmy będą wolały opracować i przetestować oprogramowanie w chmurze, a następnie przenieść je do swojego środowiska lokalnego w celu stworzenia wersji produkcyjnej. Inne przedsiębiorstwa będą chciały korzystać z elastyczności usług płatnych w zależności od faktycznego wykorzystania i zarządzanych przez dostawcę chmury, ale z wykorzystaniem fizycznego sprzętu zlokalizowanego w ich centrum przetwarzania danych ze względu na wymogi regulacyjne.

2. Chmura = więcej niż tylko suma jej części

Obserwując podejście niektórych firm do chmury, często zauważamy, że korzystają z wielu różnych aplikacji pochodzących od różnych dostawców, które połączono w jedną całość, powielając w ten sposób „wyspy danych” występujące w infrastrukturze lokalnej. Chwileczkę — czy nie miało być tak, że chmura wszystko uprości? Otóż to! — i jak najbardziej jest to możliwe. Wymaga to jednak w pełni zintegrowanego środowiska, które obejmuje wszystkie warstwy chmury — IaaS, PaaS i SaaS — oraz pakiet systemów programowo-sprzętowych zaprojektowanych z myślą o chmurze, które posłużą jako fundament infrastruktury chmurowej.

3. Bezpieczeństwo to argument za wdrożeniem chmury, a nie przeciwko niej

Obawy o bezpieczeństwo to obecnie jeden z powodów, dlaczego niektóre przedsiębiorstwa unikają usług chmurowych. Jednak firmy będące chmurowymi pionierami wywracają tę sytuację do góry nogami, zdając sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo stanowi argument za wdrożeniem chmury, a nie przeciwko niej. Jest tak dlatego, że dostawcy chmury mają o wiele większe doświadczenie i zasoby, pozwalające im lepiej nadążyć za wciąż ewoluującymi zagrożeniami. Przeciętne przedsiębiorstwo nie jest na przykład w stanie zapewnić bezpieczeństwa danych w usługach chmurowych, które obejmie nie tylko poziom aplikacji, lecz także bazy danych czy nawet mikroprocesora.

4. Chmura przyspiesza innowacje

Być może niektóre firmy mają aplikacje lokalne, których nie aktualizowały od dwóch lat. Albo w ogóle przestały je aktualizować. Ich dział finansów, łańcucha dostaw lub kadr może twierdzić, że używane tam aplikacje wciąż działają prawidłowo, ale czy firmy powinny się zadowalać takim stwierdzeniem w przypadku tych niezbędnych zasobów? Przejście na platformę chmurową przyspiesza innowacje na wiele sposobów. Dzięki chmurze firmy mogą wdrażać nowe aplikacje chmurowe w ciągu kilku miesięcy, a nie lat. Dzięki aktualizacjom, które pojawiają się kilka razy w roku, poszczególne działy zawsze mają do dyspozycji najnowszą wersję oprogramowania i nie muszą ciągle zostawać w tyle.

5. Elastyczność otwartej chmury

Kolejnym czynnikiem zwiększającym popularność chmury będzie elastyczność zapewniana przez otwartą chmurę, która pozwoli firmom wykorzystać ich dotychczasowe umiejętności i zasoby kadrowe we wszystkich środowiskach i stosach technologii. Dzięki takiej elastyczności firmy mogą uruchamiać wszelkiego rodzaju obciążenia i łączyć ze sobą wszelkie aplikacje i dane. Możliwość przeniesienia dotychczasowych środowisk do nowoczesnych platform to kluczowy warunek rozwoju w chmurze. Firmy potrzebują w szczególności tego, aby ich platforma chmurowa spełniała standardy takie jak Docker czy była kompatybilna z rozwiązaniami VMware, co rozszerza ich możliwości.

Uważam, że sukces firm w chmurze będzie zależeć od tego, czy będą w stanie znaleźć swoją własną drogę do jej wdrożenia, bo nie jest ona jednakowa dla wszystkich. Naszą misją jako dostawcy jest pomoc klientom w jej znalezieniu, niezależnie od tego, na jakim etapie znajdują się dzisiaj.

Autor: Steve Daheb, wiceprezes Oracle, szef działu PaaS i IaaS.
Źródło: www.oracle.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top