ifsPolcolorit S.A., renomowany producent płytek ceramicznych, usprawnia działalność dzięki IFS Applications. Polcolorit S.A. należy do czołowych producentów w branży ceramicznej na polskim rynku.

Firma istniejąca od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji płytek ceramicznych ściennych i podłogowych. Są one oferowane na rynku pod marką Ceramica Marconi. Zakład produkcyjny jest usytuowany w Piechowicach, u podnóża Karkonoszy przy międzynarodowej trasie E65.

 
 REKLAMA 
 enova 


Prezesem spółki Polcolorit jest Barbara Marconi, od ponad 40 lat związana z branżą ceramiczną. Na początku lat 80. Barbara Marconi, na stałe mieszkająca we Włoszech, podjęła decyzję o budowie fabryki w Polsce. Zakład produkcyjny został uruchomiony w roku 1984. Od początku działalności spółka ściśle współpracuje ze światowym zagłębiem ceramiki Sassuolo w prowincji Modena we Włoszech, gdzie opracowywane są najnowsze technologie produkcji.

W pierwszym etapie działalności w fabryce Polcolorit wytwarzano elementy dekoracyjne do płytek ceramicznych, a po pewnym czasie uruchomiono linię produkcyjną pozwalającą na wytwarzanie własnych, kompletnych kolekcji płytek. Obecnie Polcolorit zatrudnia ponad 140 osób, posiada nowoczesny i w pełni zautomatyzowany park maszynowy. Co roku produkowany asortyment poszerza się, a park maszynowy jest sukcesywnie unowocześniany.

PRZYGOTOWANIE SUROWCA

W magazynie surowców w specjalnych boksach przechowuje się przywiezione materiały, m.in. glinę i skalenie. Zanim surowiec trafi stąd do produkcji, w zakładowym laboratorium skrupulatnie badane są jego właściwości. Tutaj odbywa się też m.in. testowanie półproduktów oraz kontrola wyrobu finalnego.

Masa służąca do wyrobu płytek powstaje w specjalnych zbiornikach, w których glina jest mieszana z tzw. upłynniaczem i wodą. Następnie masa w formie płynnej zlewana jest do podziemnych zbiorników o pojemności 200 tys. litrów każdy. W kolejnym etapie jest ona łączona ze skaleniami i trafia do młyna, w którym cały materiał jest mielony do momentu, aż zostaną uzyskane pożądane parametry. Tak przygotowany surowiec trafia na sita, które zatrzymują zbyt duże frakcje materiału, a reszta jest kierowana do podziemnych zbiorników. Są one wyposażone w mieszadła gwarantujące odpowiednią konsystencję masy.

Warto wspomnieć, że zakład dysponuje własną oczyszczalnią ścieków, w której zanieczyszczona woda, stanowiąca odpad produkcyjny, jest filtrowana i przywracana do kolejnego cyklu produkcyjnego.

PRODUKCJA STEROWANA KOMPUTEROWO

Linie produkcyjne są w pełni zautomatyzowane. Komputerowo kontrolowany jest m.in. przesuw granulatu do silosów oraz stan ich zapełnienia. Ciągłemu monitorowaniu podlega również młyn, a parametry masy definiuje wprowadzana komputerowo receptura. Stale kontrolowane są także taśmy podające glinę i skalenie oraz stopień załadowania materiałów w zbiornikach.

Materiał ze zbiorników jest transportowany taśmami do silosów o pojemności 130 ton każdy. To minimalna ilość materiału trafiająca dziennie do produkcji. Granulat dostarczany do matryc jest następnie prasowany pod naciskiem ok. 330 kg na centymetr kwadratowy. Za pomocą komputera sterującego prasami można zmienić liczbę płytek jednocześnie poddawanych naciskowi, a także ich grubość. Dwie prasy są w stanie przerobić ok. 8 tys. m2 płytek dziennie, które po tzw. obróbce szkliwierskiej trafiają do pieca.

Integralnym elementem automatyzacji fabryki są sterowane komputerowo wózki, które poruszają się po określonych trasach i wykonują zaprogramowane czynności.
Produkujemy płytki w dwóch rodzajach technologii: mrozoodporne i bardzo wytrzymałe płytki gresowe, przeznaczone do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, oraz płytki łazienkowe i kuchenne wraz z szeroką gamą dekoracji i elementów wykończeniowych – wyjaśnia Marzena Puszkiel, kierownik zakładu.
Fabryka jest stale unowocześniana i stosowane są coraz bardziej zaawansowane metody produkcji płytek. Jedną z nich jest technologia cyfrowego zdobienia, w której przy użyciu specjalnej drukarki na powierzchnię płytki można nanieść dowolny projekt. Firma dysponuje własnym zespołem grafików opracowujących nowe wzory. Współpracują oni ściśle z działami handlu i marketingu, badając trendy rynkowe i wyznaczając kierunki rozwoju produktów.

Kierownictwo Polcolorit S.A. kładzie nacisk nie tylko na rozwój technologiczny fabryki, ale także na efektywność pracy. W firmie działa zespół kontrolingu, który zajmuje się prowadzeniem analiz na potrzeby zarządu oraz na zlecenie innych jednostek organizacyjnych firmy, m.in. działów sprzedaży i produkcji.

MOCNA POZYCJA NA RYNKU

Płytki ceramiczne produkowane w Polcolorit S.A. są pozycjonowane jako należące do wysokiego segmentu konsumenckiego. Spełniają one oczekiwania klientów zarówno z sektora budowlanego, jak i odbiorców indywidualnych. Istotny wpływ na produkt finalny ma wykwalifikowana kadra menedżerska i doświadczona załoga.
Zarząd firmy zdaje sobie sprawę z wartości, jakie niesie zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. W naszym zespole mamy m.in. doskonałych fachowców z Włoch. Są to osoby z ogromnym doświadczeniem i wiedzą. Bardzo dobrze nam się z nimi współpracuje, korzystamy z ich wsparcia zwłaszcza przy projektach specjalnych, takich jak tworzenie nowych kolekcji – informuje Ireneusz Wolf, wiceprezes Polcolorit S.A.
Marka Ceramika Marconi jest dobrze znana klientom nie tylko w Polsce. Znacząca część produkcji trafia na eksport. Ireneusz Wolf wyjaśnia:
Obecnie nasza firma skupia się przede wszystkim na zdobywaniu rynków zachodnich, takich jak Niemcy czy Austria, a także kraje bałkańskie. Na Bałkanach zaczęliśmy koncentrować nasze działania już w roku 2013, co dzisiaj daje efekty w postaci bardzo stabilnej sprzedaży.
Polcolorit rokrocznie uczestniczy w jednym z najważniejszych wydarzeń w branży ceramicznej — międzynarodowych targach Cersaie w Bolonii we Włoszech skupiających najważniejszych europejskich producentów płytek.
Przyświeca nam jeden cel: wytworzyć produkt o jak najlepszych właściwościach użytkowych i najlepiej spełniający oczekiwania klientów – podsumowuje Ireneusz Wolf.
PRZEDE WSZYSTKIM WYGODA KLIENTA

W ostatnich latach w fabryce zmianie uległ model dystrybucji produktów. Aby dostosować się do wymagań rynku, firma otworzyła się na mniejszych klientów, również detalicznych.
Dawniej wysyłka gotowych produktów była dla nas łatwiejsza, gdyż hurtownie zamawiały więcej towaru na magazyn. Obecnie sami dokonujemy konfekcjonowania towaru, przygotowując nawet niewielkie wysyłki. W związku z tym musieliśmy dostosować magazyny do nowych potrzeb. Zdarza się, że kompletujemy zestaw płytek i dekoracji do jednej łazienki czy kuchni i wysyłamy kurierem bezpośrednio do klienta detalicznego – wyjaśnia Róża Szydłowska z działu handlowego.
ifs mobile appZmieniają się również działania marketingowe spółki. Nowa forma ekspozycji w firmowym showroomie ułatwia kontrahentom i klientom wybór konkretnego asortymentu. Dzięki modułowej kompozycji klient może łatwiej skupić się na interesującym go produkcie i zapoznać się z gamą kolorystyczną i wzornictwem.

W celu zwiększenia wygody klienta wykorzystywane są nowoczesne technologie IT. Jednym z przykładów jest darmowa aplikacja mobilna Ceramica Marcom wykorzystująca metodę skanowania kodów QR. Pozwala ona na wygodne przeglądanie i wybieranie płytek oraz dekoracji z najnowszych kolekcji, wyszukiwanie najbliższych punktów sprzedaży oraz łatwe generowanie zamówień bezpośrednio z telefonu komórkowego. Aplikacja jest dostępna na smartfony z systemami Android oraz iOS.

ERP WSPARCIEM BIZNESU

W firmie Polcolorit S.A. realizację procesów od kilkunastu lat wspiera system IFS Applications. W roku 2013 zarząd firmy podjął decyzję o aktualizacji systemu do nowszej wersji.
Nowoczesne systemy zarządcze oraz dostęp na bieżąco do pełnej informacji to podstawa sprawnego biznesu. Decydując się na wdrożenie nowej wersji systemu IFS Applications, chcieliśmy w jeszcze większym zakresie zoptymalizować procesy biznesowe w naszej firmie oraz poprawić jakość i wydajność funkcjonowania wszystkich działów – wyjaśnia wiceprezes Polcolorit S.A. Ireneusz Wolf.
Umowę na dostarczenie i wdrożenie w firmie Polcolorit systemu IFS Applications 8 podpisano we wrześniu 2013 r. z firmą Advanced Business Solutions Sp. z o.o. (ABS), partnerem biznesowym IFS w Polsce. Wdrożenie odbyło się w szybkim tempie. Zgodnie z metodyką firmy IFS projekt był podzielony na kilka etapów. W fazie wstępnej zdefiniowano cele i oczekiwania klienta. Następnym etapem była instalacja infrastruktury docelowej, systemu operacyjnego, serwera aplikacji i bazy danych. W fazie przygotowania rozwiązania konsultanci ABS przeprowadzili próbną migrację danych, a następnie dokonali weryfikacji technicznej i merytorycznej wyników.

Kolejnym krokiem była instalacja interfejsów w środowisku testowym. Na początku roku 2014, po zakończeniu fazy testów i szkoleń, nastąpiło uruchomienie produkcyjne wersji IFS Applications 8.

WIĘKSZA EFEKTYWNOŚĆ DZIĘKI IFS APPLICATIONS 8

Nową wersją systemu objęto wszystkie najważniejsze obszary działalności firmy: produkcję, zakupy, sprzedaż, zarządzanie magazynem, finanse, księgowość oraz kadry i płace. Zarządzanie magazynem wyrobów gotowych usprawnia wdrożone rozwiązanie IFS WMS. Pracownicy magazynu korzystają z bezprzewodowych terminali, za pomocą których otrzymują zlecenia robocze oraz inne informacje.

Jak podkreślają przedstawiciele Polcolorit S.A., wdrożenie IFS Applications 8 pozwoliło na reorganizację procesów zarządczych poprzez odpowiednie modelowanie ścieżek obsługi procesów w systemie informatycznym. Zwiększyły się również możliwości elastycznej konfiguracji systemu w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe.
Dzięki funkcjonalności nowej wersji systemu zwiększyła się przejrzystość działań. Informacje dotyczące realizacji procesów są dostępne w czasie rzeczywistym. Łatwy i szybki dostęp do aktualnych danych ułatwia zwiększenie efektywności pracy – podsumowuje Ireneusz Wolf.
KORZYŚCI Z WDROŻENIA IFS APPLICATIONS™ 8:
 • Szybki i łatwy dostęp do informacji zarządczej
 • Poprawa efektywności procesów w obszarze produkcji
 • Dostęp w czasie rzeczywistym do informacji o produkcji
 • Usprawnienie logistyki magazynów
 • Większa elastyczność i wydajność pracy magazynów
 • Usprawnienie procesów sprzedaży
 • Usprawnienie obiegu dokumentów

MODUŁY IFS APPLICATIONS™:

 • IFS Finanse 
 • IFS Dystrybucja
 • IFS Produkcja
 • IFS WMS 
 • IFS Zasoby Ludzkie 
 • IFS Płace

Liczba użytkowników: 71

Źródło: IFS

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top