suncode logoŻyjemy w czasach dynamicznie zmieniającego się środowiska, w których niezwykle istotne są nieustanny rozwój i elastyczność. Pandemia COVID-19 wymusiła na przedsiębiorcach podjęcie szybkich działań ku cyfrowej transformacji, a co za tym idzie wdrażanie nowoczesnych systemów informatycznych, mających na celu optymalizację i automatyzację procesów biznesowych. W rezultacie, rozwiązania typu low-code i no-code, otwierające firmom drzwi do digitalizacji bez konieczności zatrudniania specjalistów z zaawansowaną wiedzą programistyczną, zyskują na popularności.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Według badań firmy Gartner, do roku 2024 rozwiązania typu low-code będą odpowiadać aż za 65% działań związanych z rozwojem aplikacji w przedsiębiorstwach.

Co kryje się pod pojęciem Low-Code?

Low-Code Development Platform (LCDP), w Polsce potocznie znane jako platforma niskokodowa, to zestaw narzędzi, które mają służyć zarówno programistom, jak i użytkownikom nieposiadającym zaawansowanej wiedzy programistycznej. Ich zadaniem jest umożliwienie szybkiego modelowania oraz uruchamiania nowych aplikacji lub procesów biznesowych w przedsiębiorstwie za pomocą graficznego, przejrzystego interfejsu, jednocześnie minimalizując pracochłonność związaną z ręcznym kodowaniem. Najczęściej odbywa się to przy wykorzystaniu mechanizmu Drag & Drop („przeciągnij i upuść”), czy też point-and-click (wskaż i kliknij). Low-code umożliwia elastyczne i niezależne modelowanie i uruchamianie nowych procesów/aplikacji w krótkim czasie, oraz minimalizację kosztów związanych z ręcznym pisaniem kodu przez doświadczonych programistów.

Korzyści z wdrożenia rozwiązań typu Low-Code

Przedsiębiorcy zauważają realne korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań typu Low-Code, wśród których należy wymienić:
  • Możliwość samodzielnego uruchomienia dowolnego obiegu dokumentów w organizacji;
  • Możliwość dowolnego projektowania formularzy przy wykorzystaniu funkcjonalności Drag&Drop;
  • Tworzenie nowych procesów we własnym zakresie, co ogranicza koszty angażowania specjalistów IT;
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów logicznych podczas modelowania nowych procesów;
  • Możliwość integracji z zewnętrznymi systemami oraz bazami danych;
  • Optymalizacja, automatyzacja i digitalizacja procesów biznesowych przedsiębiorstwa;
  • Poprawa wydajności krytycznych obszarów działalności organizacji.
Narzędzie typu low-code w systemie Plus Workflow

Plus Workflow jest rozwiązaniem pozwalającym na zarządzanie procesami biznesowymi oraz dokumentami przedsiębiorstwa. Jest on wyposażony w szereg modułów, które usprawniają pracę z systemem i minimalizują koszty realizowanych procesów. Co istotne, Plus Workflow posiada wbudowane graficzne studio modelowania procesów Plus Workflow Editor, które umożliwia samodzielne modelowanie i uruchamianie nowych procesów biznesowych, przy użyciu jednego z najbardziej popularnych standardów modelowania – Business Process Model and Notation (BPMN). Dziki temu narzędziu łatwo można skonfigurować i uruchomić własny obieg dokumentów bez konieczności programowania.

Użytkownik, który jest autorem procesu, może samodzielnie przeanalizować i zobrazować proces. To on decyduje o jego przebiegu, wykonawcach, czy przepływie informacji. Używając funkcji Drag & Drop użytkownik sam modeluje wygląd procesu, jak również formularza zadania.

Modelowanie przepływu procesu w Plus Workflow Editor Rysunek 1. Modelowanie przepływu procesu w Plus Workflow Editor

Budowanie wyglądu formularza metodą Drag Drop w Plus Workflow EditorRysunek 2. Budowanie wyglądu formularza metodą Drag & Drop w Plus Workflow Editor

Ponadto Plus Workflow Editor pozwala na wizualizację formularza i symulację pracy w formularzu, przed produkcyjnym wdrożeniem rozwiązania. Edytor weryfikuje poprawność konfiguracji przed jej udostępnieniem dla użytkowników. Modelowanie jest szybkie, łatwe i przyjemne, a co więcej może zostać przeprowadzone przez każdego, bez konieczności angażowania specjalistów z działów IT.

Rozwiązania typu low-code cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, jako że umożliwiają szybkie uruchamianie nowych procesów przy małym nakładzie kosztów i czasu. Funkcje platformy low-code, jaką jest Plus Workflow, zmniejszają ryzyko pojawienia się błędów logicznych przy tworzeniu i modyfikacji procesów, oraz w znaczny sposób usprawniają zarządzanie procesami biznesowymi w organizacji.

Źródło: www.suncode.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top