Grupa Raben usprawnia zarządzanie „twardym” i „miękkim” HR przy pomocy rozwiązań SAP

Grupa Raben zdecydowała się na inwestycje w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim. We współpracy z Gavdi Polska wdrożyła rozwiązanie SAP…

Kształtowanie doświadczeń pracowników to jedno z kluczowych wyzwań branży HR. Jak mogą w tym pomóc systemy HRM?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG 60% z ponad 1 300 HR managerów uważa, że działy HR stracą na znaczeniu, jeśli nie będą w…

Planowanie powrotu do nowej normalności w pracy

Wielu z nas zastanawia się zapewne, jak będzie wyglądała nowa normalność w pracy po pandemii. Może to zależeć od konsekwencji lockdownu dla…

TETA HR pierwszą aplikacją w Polsce z certyfikatem „Powered by Oracle Cloud”

W przeciągu ostatnich 30 lat oprogramowanie marki TETA zostało wdrożone u ponad 2 tys. firm i instytucji w Polsce. Oferowany przez Unit4 Polska…

Postęp technologii zmienia zapotrzebowanie firm na pracowników

Postęp technologiczny zmienia rynek pracy. Wykształcają się nowe zawody i specjalizacje, a firmy coraz częściej poszukują pracowników…

Oprogramowanie XPRIMER wspiera działalność firmy Rhenus Logistics

Można by rzec, że czas w firmie logistycznej to kwestia kluczowa – „być albo nie być” w biznesie. Odgrywa on ważną rolę nie tylko w…

Previous Next Play Pause
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

sykof hrSystem HR powinien być jak najlepiej dopasowany do potrzeb firmy. Zatem jakie najważniejsze cechy i funkcje powinien posiadać? Na co zwrócić uwagę? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów kadrowo-placowych. Dobry program zawiera wszystkie niezbędne dla działu HR funkcjonalności. Na etapie zakupu systemu, firma powinna mieć możliwość zawężenia do tych funkcjonalności, z jakich będzie korzystała. Natomiast wraz z rosnącymi potrzebami – dokupienia następnych w ramach jednego systemu.

UNIT4 TetaDigitalizacja procesów biznesowych optymalizuje pracę działów HR, przyśpiesza czasochłonne czynności, usprawnia obsługę pracowników i umożliwia wykonywanie obowiązków kadrowych również poza biurem. Przedsiębiorstwa, które to rozumieją – podążają tą drogą, a tym samym dbają o swoich pracowników i budują wizerunek nowoczesnej firmy. Jak przeprowadzić transformację cyfrową? Z czym to się wiąże i jak długo trwa?

Współczesne firmy są coraz częściej jak wielopokoleniowe rodziny, co jest oczywiście konsekwencją trendów demograficznych. Podobnie jak w przypadku domu, w którym mieszka jednocześnie kilka generacji, również przedsiębiorstwa, posiadające zespół o zróżnicowanej strukturze wiekowej, muszą nauczyć się funkcjonować w tym układzie. To wiąże się z wyzwaniami – przede wszystkim dotyczącymi metody zarządzania zespołem. Jednak zapłatą za ten wysiłek są korzyści, jakie przynosi multigeneracyjność. Oto 4 najważniejsze.

Firma jest jak rodzina. To organizacja oparta na wzajemnych relacjach, wspólnych celach i zaangażowaniu. Im lepsze relacje w firmie, tym głębsze zaangażowanie pracowników, większy zapał do pracy i oczywiście lepsze efekty. Jednak zaangażowanie pracownika zmienia się w czasie i od przyjętych w firmie form wsparcia w dużej mierze zależy, czy uda się je utrzymać. Najlepiej przez całą ścieżkę kariery.

Zmowa pracowników, aby bez uzasadnienia biznesowego pracować w nadgodzinach, może narazić przedsiębiorstwo na poważne straty. To rzeczywistość, z którą mierzy się już sporo firm, ale - mimo że problem “mafii nadgodzinowej” niewątpliwie w nich występuje - niewiele się o tym mówi. O tym, jak powstaje “mafia nadgodzinowa”, jak jej zapobiegać i jakimi narzędziami zwalczać, pisze ekspert eq system Łukasz Zaborowski, certyfikowany doradca w zakresie zwinnych metod i ram postępowania oraz zarządzania projektami opartych na produktach.

sap logoModele pracy zdalnej i hybrydowej, uzupełnianie luk kompetencyjnych czy strategie działania oraz rekrutacji w warunkach zagrożenia – to wyzwania dla działów HR, których rola zmieniła się wraz z nadejściem pandemii. W nowych realiach kwestie inteligentnego zarządzania zespołami przybierają na znaczeniu, a cyfryzacja i automatyzacja przestają być jedynie hasłami. Te, jako silny trend, wskazuje odpowiednio 70 i 72 proc. badanych kolejnej edycji „Wyzwania HR 2020”.

bpscPrzyszłość bez szefa? I tak, i nie. Twoją pracę będzie kontrolować… Sztuczna Inteligencja! Ponad połowa (57%) uczestników badania „Work 2035”, uważa, że za 15 lat SI będzie odpowiedzialna za większość decyzji biznesowych i tym samym zagrozi pozycji kadry C-level.

oracle 120Z roku na rok coraz większą grupę pracowników stanowią osoby z pokolenia Z, dla których nowoczesna technologia jest czymś tak naturalnym, jak dla wcześniejszych pokoleń kartka i długopis. Jest to duże wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować do tej grupy procesy, narzędzia oraz szeroko rozumiane środowisko pracy.

oracle 120Na szczycie listy życzeń każdego rekrutera znajduje się pula idealnych kandydatów. Znalezienie odpowiednich pracowników z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i doświadczeniem może być żmudnym i czasochłonnym zadaniem zarówno dla działu kadr, jak i rekrutacji. A to oczywiście dopiero początek, bo potem następują jeszcze rozmowy o pracę, przesiewanie kandydatów, sprawdzanie referencji, przedstawianie ofert pracy, wdrażanie itp.

unit4 logoW erze rynku pracownika bardzo ciężko jest utrzymać stały, efektywny zespół. Najlepiej wiedzą o tym menedżerowie, którzy odpowiedzialni są za planowanie pracy i motywowanie swoich podopiecznych w taki sposób, aby utrzymać wysoką produktywność organizacji i nie stracić przy tym cennych pracowników. Jakie rozwiązania mogą im pomóc jeszcze lepiej wykonywać swoją pracę?

Ten, kto posiadał informacje, zawsze miał władzę. Dziś, przy ogromie danych, które możemy wygenerować, nie chodzi tylko o ich pozyskanie, ale przede wszystkim o skuteczne przetworzenie. W końcu informacja uznawana jest za paliwo XXI wieku. Można gromadzić paliwo w zbiornikach. A można je wykorzystać do uruchomienia maszyn, pomnażania zysków i kapitału. Nic zatem dziwnego, że pogłębiona analiza zyskuje na znaczeniu w działach, które zajmują się najważniejszym kapitałem firmy – kapitałem ludzkim.

bpscAby opowiedzieć na tak zadane pytanie, konieczne jest w pierwszej kolejności zdefiniowanie, co tak naprawdę rozumiemy przez pojęcie zarządzanie czasem pracy w aspekcie systemu ERP?

sageOd 1 stycznia 2019 r. każdy przedsiębiorca może prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w wersji papierowej lub elektronicznej. Zdigitalizowanie dokumentacji to szansa na obniżenie kosztów prowadzenia biznesu, zmniejszenie ryzyka niedopełnienia wymogów wynikających z RODO oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa archiwizowanych dokumentów.

enova365 2016Od 1 stycznia 2019 roku dopuszczalne stanie się prowadzenie cyfrowych akt pracowniczych. W związku ze zmianą w przepisach, wiele firm rozpoczęło poszukiwanie systemu, który umożliwi im prowadzenie archiwum teczek w wersji elektronicznej. Na co zwrócić uwagę szukając systemu?

teta unit4 businessRozbudowane systemy IT do obsługi procesów HR, które automatyzują pracę dzięki wbudowanym mechanizmom i funkcjonalnościom, to dziś niezbędne narzędzie w każdej rozwijającej się organizacji. Czasami inwestycja związana z zakupem renomowanego systemu przekracza budżet, jaki firma może przeznaczyć na zakup takiego rozwiązania. Co więc może zrobić spółka, która chce w rozsądnej cenie oraz w krótkim czasie uporządkować swoje procesy według sprawdzonych w praktyce rozwiązań (know-how) i szybko odnieść korzyści, wraz z jednoczesnym zwrotem z inwestycji?

Z pespektywy dostawców najnowszych rozwiązań IT dla HR miniony rok upłynął pod hasłem optymalizacji i digitalizacji procesów oraz kolejnych wdrożeń rozwiązań chmurowych. W roku 2018 trend digitalizacji i migracji do chmury powinien przyspieszyć. Działy HR powinny odgrywać coraz bardziej strategiczną rolę.

teta unit4 businessZ początkiem roku przedsiębiorstwa intensywnie rozpoczynają realizację nowych celów biznesowych. Wiele firm, chcąc usprawnić obsługę pracowników, a tym samym poprawić swoją efektywność, zdecyduje się na wymianę obecnego systemu do zarządzania procesami HR. Jak donosi portal businessinsider.com w 2017 roku największy wzrost wynagrodzeń nastąpił właśnie w branży HR. Świadczy to o znacznym zwiększeniu znaczenia pracowników tego działu w życiu organizacji.

HR to jedna z dziedzin biznesu, która w ostatnich 30. latach podlegała największym zmianom - od ograniczania obsługi kadrowo-administracyjnej pracowników, aż do gruntownej zmiany kultury organizacyjnej w firmach. Każdy HR manager zastanawiający się nad swoim dalszym rozwojem powinien spojrzeć w przeszłość dziedziny, choćby dlatego, żeby dostrzec popełniane w niej błędy i wyciągnąć z nich dla siebie wnioski na przyszłość. Jak powiedział Winston Churchill: „Im dalej wstecz spoglądamy, tym bardziej widzimy przyszłość.” Dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak zmieniał się HR na przestrzeni lat? I jakie znaczenie odegrał w tej ewolucji kryzys gospodarczy z 2001 r.?

Firmy, które chcą, aby najlepsi pracownicy nie rezygnowali z zajmowanych stanowisk, powinny skoncentrować się na wykorzystaniu technologii mobilnych, zmianie przestarzałego systemu rocznej oceny na regularne sesje przekazywania informacji zwrotnej, a także rozwoju osobistym i kompetencyjnym zatrudnianych ludzi.

Wdrożenie sprawnego projektu HR wymaga przygotowań. Trzeba wytypować obszary działalności firmy, których projekt będzie dotyczył, określić zakres projektu jaki będzie realizowany, a w końcu – harmonogram samego wdrożenia. To proces niełatwy, ale w ostatecznym rozrachunku przynoszący firmom wymierne korzyści. Najtrudniejszy, często niedoceniany etap to przygotowanie koncepcji biznesowej, czyli przełożenie i dostosowanie procesów funkcjonujących w firmie na działanie systemu. Stanowi to fundamenty wdrożenia projektu HR. Eksperci Quercus – Paweł Wysocki i Maciej Kabaciński podpowiadają, jakich błędów unikać podczas wdrażania projektu HR.

Odpowiednio przeszkolony i kompetentny zespół pracowników to jeden z ważniejszych warunków dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Jednak wielu właścicieli polskich firm o to nie dba lub o tym zapomina – zauważają eksperci od zarządzania.

Umiejętność dobrego przeprowadzania oceny pracowniczej to duże wyzwanie dla działu HR każdej firmy. To od niej zależy odpowiednie poprowadzenie ścieżki kariery zawodowej pracownika, jego motywacja, a nawet sukces przedsiębiorstwa. Jak zatem poprowadzić ocenę pracowniczą, by była ona efektywna i dawała przedsiębiorcy pełny obraz kompetencji pracowników?

Według najnowszych badań Instytutu Gallupa niemal jedna trzecia zatrudnionych nie czuje się zaangażowana w swoje zawodowe obowiązki, co – oprócz spadku jakości pracy – może mieć realny wpływ na wyniki finansowe firmy. W zacieśnianiu relacji z firmą pomaga coraz więcej narzędzi, w tym także… dedykowane zarządzaniu miękkim HR media społecznościowe.

Działy HR coraz częściej sięgają po narzędzia, które realnie wspierają realizację strategii firmy, a dodatkowo przynoszą oszczędności w zakresie działania operacyjnego. Efektywność staje się faktem, gdy obszar operacyjny jest maksymalnie zautomatyzowany i ustandaryzowany, a procesy związane z wykonywaniem działalności strategicznej przejrzyste i na bieżąco monitorowane.

System kafeteryjny ważnym elementem pakietu wynagrodzeń

macrologicWspółczesne firmy coraz częściej sięgają po nowe możliwości w zakresie urozmaicania pakietu wynagrodzeń. Jednym z nich jest system kafeteryjny, czyli pozapłacowy program świadczeń, który zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Dla pracowników jest to elastyczny i dopasowany do ich potrzeb rozdział benefitów, a dla kadry zarządzającej i działu HR — doskonałe narzędzie do motywowania zespołu oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy.

Autor: Anna Andraszek

Viral recruiting, grywalizacja, scouting a nawet…pączki – to metody rekrutacji w XXI wieku. W czasach, gdy na polskim rynku pracy brakuje 50 tysięcy specjalistów z branży IT, zwiększa się stale zapotrzebowanie pracodawców na wykwalifikowanych specjalistów i zmienia się mentalność samych pracowników - firmy coraz częściej sięgają po nowe sposoby dotarcia do najlepszych kandydatów. Innowacja w rekrutacji czy przejściowa moda? Jedno jest pewne – „rynek pracownika IT” trwa.

BPSCZdaniem Andrzeja Morawskiego, wiceprezesa zarządu BPSC, w najbliższym czasie należy spodziewać się szybkiego rozwoju oprogramowania udostępnianego w modelu SaaS, przede wszystkim w obszarach miękkich. W przypadku zaawansowanych systemów dominował będzie w dalszym ciągu model hybrydowy. Rynek SaaS rozwijałby się szybciej gdyby nie obawy przedsiębiorców o bezpieczeństwo i poczynione w ostatnich latach inwestycje.

W biznesie ma być szybciej, taniej i wygodniej. Również jeśli chodzi o kompletowanie zespołu i zarządzanie kadrą. Dlatego na rynku pojawiają się firmy, które oferują rozwiązania informatyczne mające usprawnić pracę HR-owców.
 

Efektywność szkoleń w kontekście kadr już posiadanych oraz roczników, które nadchodzą.
O efektywność szkoleń pytają wszyscy zleceniodawcy. Trzeba przyznać, że owe częste pytania biorą się stąd, że nie wszyscy w ich efektywność wierzą. Interesujące jest, że część klientów w przypadku korekty budżetu tnie przede wszystkim wydatki na szkolenia - „nie mamy teraz czasu na szkolenia"; „tniemy wszystko, co nie ma bezpośredniego związku ze sprzedażą". Z jakich szkoleń wcześniej korzystali?

BPSC - ERP, kdry i płace, zarządzanie kapitałem ludzkim, HR, HRMZarządzanie Kapitałem Ludzkim to strategiczna, jednorodna i spójna metoda kierowania najcenniejszym z kapitałów każdej organizacji.

Rynek aplikacji wspierających Zarządzanie kapitałem ludzkim ciągle bez standardu

 Informatyczne systemu wspomagające Human Capital Management (HCM) – w przeciwieństwie np. do oprogramowania klasy MRP - ciągle jeszcze czekają na ustalenie powszechnie uznanego standardu. Wynika to zarówno z faktu, że nie istnieją żadne normy prawne wymuszające standardowe, unormowane podejście, jak i ze względu na bardzo małe nasycenie rynku rozwiązaniami informatycznymi wspierającymi Zarządzanie Kapitałem Ludzkim (ZKL). Na polskim rynku pojawiają się właśnie pierwsze kompleksowe aplikacje tego typu – jedną z nich jest system mHR oferowany przez firmę BPSC.

Back to top