Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów
Rozbudowane systemy IT do obsługi procesów HR, które automatyzują pracę dzięki wbudowanym mechanizmom i funkcjonalnościom, to dziś niezbędne narzędzie w każdej rozwijającej się organizacji. Czasami inwestycja związana z zakupem renomowanego systemu przekracza budżet, jaki firma może przeznaczyć na zakup takiego rozwiązania. Co więc może zrobić spółka, która chce w rozsądnej cenie oraz w krótkim czasie uporządkować swoje procesy według sprawdzonych w praktyce rozwiązań (know-how) i szybko odnieść korzyści, wraz z jednoczesnym zwrotem z inwestycji?


REKLAMA:
snt banner 300
 
 
Rozwiązaniem może być kompaktowa wersja oprogramowania HR od sprawdzonego dostawcy. Czym jest taki kompaktowy system? Jakie są jego główne cechy? Na te pytania odpowiemy w artykule.

Zdaniem ekspertów

Poza „pudełkowymi” rozwiązaniami na rynku technologii dla małych i średnich przedsiębiorstw nadal panuje spory zastój.
HR w Polsce jest zdecydowanie za mało otwarty na nowe rozwiązania" - zauważa Grzegorz Filipowicz, prezes polskiego stowarzyszenia HR Business Partner. „Mamy porównywalny do większości krajów dostęp do nowych rozwiązań i technologii, a jednak wdrażamy je z co najmniej kilku lub nawet kilkunastoletnim opóźnieniem. – dodaje.
Eksperci zwracają uwagę na rozdźwięk między dostępnymi na rynku systemami i wiedzą z obszaru HR jakie obserwują w małych i średnich firmach (od kilkudziesięciu do ok 250 osób), a tymi w dużych organizacjach. Niektórzy winą za tą sytuację obarczają menadżerów.
Jako specjaliści w branży widzimy ogromną potrzebę ciągłej pracy nad kompetencjami menedżerskimi, bo to menedżerowie na każdym poziomie organizacji stwarzają środowisko pracy i atmosferę. Powinni więc edukować pracowników i nastawiać ich pozytywnie na innowacyjne rozwiązania, również te związane z nowymi technologiami. - przekonuje Artur Skiba, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Małe systemy wielkich marek

Jedno jest pewne - małe i średnie firmy mogą stabilnie funkcjonować według własnych reguł, ale często mają możliwość zwiększenia swojej efektywności poprzez wdrożenie sprawdzonego i nowoczesnego systemu informatycznego w rozsądnej cenie, posiadającego przygotowane wcześniej funkcjonalności, mechanizmy oraz profile dostępu. Przedsiębiorcy, szukający sprawdzonych systemów, powinni jednak odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: Czy dostawca, którego biorę pod uwagę ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby móc zaoferować kompaktowy system HR na najwyższym poziomie? Aby mieć pewność, że takie oprogramowanie będzie działało zgodnie z aktualnymi przepisami oraz oczekiwaniami użytkowników, najlepiej zdecydować się na sprawdzoną markę. Tym bardziej, że dostawcy rozbudowanych systemów HR, zaczęli wychodzić naprzeciw małym i średnim przedsiębiorcom z innowacyjnym sposobem udostępnienia systemu. Dobrym przykładem jest firma Unit4 Polska, producent oprogramowania Teta HR, która od ponad 30 lat wspiera przedsiębiorców w zarządzaniu procesami kadro-płacowymi. Organizacja ta oferuje małym i średnim firmom (100-500 osób) kompaktową wersję swojego systemu, o nazwie Teta Air.
Teta Air to w pełni funkcjonalny system do obsługi twardego HR, z platformą self service dostępną online, zarówno dla pracownika jak i dla managera."- mówi Mateusz Łaba, menadżer produktu z Unit4 Polska. „Dzięki tej aplikacji, pracownik może złożyć wniosek urlopowy, pobrać deklaracje PIT, zweryfikować swoje dane osobowe i rozliczyć czas pracy. Menedżer ma szczegółowy dostęp do danych dotyczących pracownika i może akceptować wszystkie jego wnioski online. System Teta Air jest predefiniowany czyli nie wymaga długotrwałego wdrożenia w firmie. Takie rozwiązanie pozwala firmom małej i średniej wielkości mieć dobry system, w cenie, będącej w jej zasięgu. Opracowując tę usługę bazowaliśmy na naszym ponad 30 letnim doświadczeniu. Staramy się udostępniać klientom prekonfigurowany system spełniający rynkowe standardy, a ponadto oferujemy pakiet wartości dodanych, które nie są dostępne w innych „pudełkowych” rozwiązaniach. - dodaje Łaba.
Jakie cechy posiada kompaktowy system HR?

Popularną opinią jest, że kompaktowy system HR to coś na kształt wersji demo produktu, a żeby mieć jego pełną wersję, trzeba kupić licencje. W tym wypadku jest to mylny osąd. Firma, która zaopatrzy się w oprogramowanie tego typu, może być pewna, że system posiada wszystkie najważniejsze funkcjonalności, które usprawnią kluczowe procesy kadrowo-płacowe, dzięki czemu znacznie ograniczą czynności administracyjne związane z obsługą kadrowo-płacową zatrudnionych pracowników. Należy się jednak liczyć z tym, że oprogramowanie kompaktowe nie będzie tak rozbudowane jak pełna wersja systemu. Główne cechy jakimi wyróżnia się kompaktowy system HR to:
  • Standardowo sparametryzowane procesy – czyli predefiniowane funkcjonalności udostępnione użytkownikom systemu w modelu SaaS – czyli w tzw. chmurze. Dzięki temu firma nie musi się martwić o aktualizowanie systemu i jego administrowanie, ponieważ odpowiedzialność za te procesy ponosi dostawca. Pracownicy HR korzystający z kompaktowej wersji systemu pracują na sprawdzonym standardzie oprogramowania, które umożliwia im wykonywanie swoich zadań szybciej i wydajniej.
  • Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania – Decydując się na kompaktowy system HR firma nie musi się również martwić o kwestie bezpieczeństwa. Wszystkie dane wrażliwe są odpowiednio zabezpieczone i dostęp do nich mają tylko wyznaczeni przez daną organizację użytkownicy. Warto również wspomnieć, że samo korzystanie z oprogramowania jest w tym wypadku dużo prostsze.
  • Ujednolicony system pracy HR – W kompaktowym systemie główne procesy HRowe są ustandaryzowane, co oznacza, że takie mechanizmy jak np. zatrudnienie pracownika i naliczanie listy płac, działają w taki sam sposób, w każdej organizacji korzystającej z systemu. Dzięki temu sam proces wdrożenia ogranicza się do szkoleń i asysty przy uruchomieniu. Jeżeli decydujemy się na kompaktowy system HR od sprawdzonego dostawcy z dużym doświadczeniem, możemy być pewni, że procesy te będą działały prawidłowo. W momencie, gdy wielkość lub specyfika działania firmy wymaga dostosowania systemu pod potrzeby organizacji, wtedy firma musi zdecydować się na kompleksowe rozwiązanie w modelu in-house albo SaaS, ponieważ kompaktowy system HR nie daje możliwości kastomizowania, czyli dodawania dedykowanych, pod danego klienta, funkcjonalności.
  • Niższy koszt utrzymania aplikacji i działu HR – wspomniane wcześniej uproszczone wdrożenie wynika ze standaryzacji procesów. Każde konto klienta jest odpowiednio sparametryzowane, ale sam system jest zainstalowany i administrowany na serwerach dostawcy. W ten sposób firma zaoszczędza dużo czasu i pieniędzy. Dzięki temu, że system zawiera predefiniowane funkcjonalności szybsza jest także sama nauka obsługi systemu. Firma może więc także zaoszczędzić na procesach szkoleń pracowników działu HR.
Źródło: www.unit4.pl

PODOBNE


 

  • ENOVA365 KWADRAT

  • eqsystembaner

  • snt button 250