Nowe zadania dla dyrektorów IT

Badanie IDC przeprowadzone na zlecenie firm Oracle oraz Intel wskazuje, że w dobie nowoczesnych technologii – takich jak chmura, mobilność czy Big Data – dyrektorzy ds. informatycznych (CIO) już nie tylko będą wspierać rozwój biznesowy i innowacyjność w swoich firmach, ale staną się wręcz motorem tych przemian.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej w dalszym ciągu odczuwają skutki ostatniej recesji na świecie i kryzysu w strefie euro. Po niedawnym spowolnieniu gospodarki przedsiębiorstwa wprowadziły ścisłą kontrolę wydatków, zadbały o wsparcie procesów biznesowych, a także wyeliminowały programy i projekty niemające bezpośredniego związku z zyskiem.

Trudne środowisko sprawiło, że firmy ponownie analizują swoje priorytety biznesowe i strategiczne. Kładą przy tym większy nacisk na optymalizację środowisk informatycznych i procesów oraz kontrolę kosztów. W połączeniu z szybszym tempem opracowywania technologii jest to źródłem zasadniczej zmiany roli dyrektora ds. informatycznych, który w najbliższych latach stanie się motorem rozwoju biznesowego i innowacyjności w swojej organizacji.

Jak rozdysponować budżet?

Firma IDC zrealizowała niedawno badanie z udziałem 180 dużych przedsiębiorstw, w ramach którego przeprowadzono 200 ankiet z dyrektorami ds. informatycznych i dyrektorami generalnymi (CEO) podmiotów działających w Europie Środkowo-Wschodniej. Badanie wykazało, że czołowym priorytetem strategicznym w regionie na rok 2015 jest optymalizacja procesów biznesowych i jakości produktów.

Analitycy stwierdzili także, iż budżety są wprawdzie w dalszym ciągu pod ścisłą kontrolą, a normą wciąż są standardowe, przyrostowe poprawki i aktualizacje posiadanej infrastruktury, jednak dyrektorzy ds. informatycznych dążą do bardziej kompleksowego przekształcenia środowisk IT w skali całego przedsiębiorstwa. Taka transformacja ma im pozwolić dotrzymać kroku nieprzerwanie zmieniającym się potrzebom biznesowym swoich firm.

Ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów IT przyznało, że rozwiązania informatyczne są kluczowe dla obniżania kosztów biznesowych. Wyjaśnia to, dlaczego wdrażanie i modernizację systemów ERP, CRM, HRM, SCM oraz innych aplikacji biznesowych wymienia się wśród najważniejszych priorytetów działów IT. Co więcej, 38 proc. przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej inwestuje w oprogramowanie do analizy danych biznesowych i przeprowadzania innych analiz (w tym analiz zbiorów Big Data), aby móc łatwiej wskazywać możliwości optymalizacji funkcjonowania przedsiębiorstwa i procesów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top