Na wdrożeniu jakich narzędzi IT powinny skupiać się firmy?

Zauważam, że duża część trafiających do nas zapytań pochodzi z przedsiębiorstw działających w przemyśle elektromaszynowym, które zajmują się produkcją niestandardową – zauważa Piotr Krzysztoporski, dyrektor ds. konsultingu, Epicor Software Poland.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Zdaniem naszego rozmówcy, swoje zainteresowanie systemami typu ERP wyrażają firmy produkujące komponenty następnie wykorzystywane przez innych producentów do wykonania produktu finalnego oraz przedsiębiorstwa, które produkują elementy z różnych tworzyw sztucznych, jak również te zajmujące się przeróbką stali i metali.

Piotr Krzysztoporski zwraca uwagę, że wiedza osób decyzyjnych w firmach z sektora przemysłowego o potrzebie korzystania z systemów typu ERP jest zróżnicowana.
Niektórzy są świadomi roli, jaką odgrywają nowe technologie wykorzystywane w firmie: jak wspierają ją w rozwoju, w jaki sposób umożliwiają poprawę wyników i przyczyniają się do optymalizacji kosztów oraz do zwiększenia konkurencyjności - wyjaśnia. - Zdarzają się jednak również osoby, które nie mają takiej świadomości i niechętnie podchodzą do inwestycji czy rozbudowy infrastruktury IT.
Przedstawiciel Epicor Software Poland przekonuje, że te różnice wpływają na poziom zinformatyzowania przedsiębiorstw. - Nadal spotykamy się z sytuacją, że firmy wdrażając system ERP przede wszystkim koncentrują się na usprawnieniach w ramach modułów finansowych - wskazuje.
Ewidencja kosztów, możliwość wyliczenia rentowności czy sporządzenia analiz finansowych to bezspornie ważne zagadnienia. Jednak zaskakuje fakt, że w niektórych przedsiębiorstwach dopiero teraz zwracana jest na to uwaga. Ten etap powinien być już dawno za nami. Obecnie firmy powinny przede wszystkim koncentrować się na wdrożeniu takich narzędzi, które są w stanie wpłynąć na realną zmianę procesów w nich zachodzących, czyli innymi słowy optymalizować "core business".
Wśród nowości technologicznych nasz rozmówca zwraca uwagę na te rozwiązania, które są odpowiedzią na trend mobilności.
Jak wynika z naszego badania przeprowadzonego wśród firm z różnych krajów świat, obecnie 65 proc. ankietowanych uważa mobilność za kluczową w uzyskaniu lepszego dostępu do informacji i wsparciu komunikacji zdalnych pracowników -przekonuje Piotr Krzysztoporski. - Jednocześnie zaledwie co drugi badany ma jakikolwiek mobilny dostęp do wykorzystywanego systemu ERP, a jedynie co czwarty może korzystać z oprogramowania za pomocą urządzeń mobilnych. Dostawcy systemów ERP muszą wziąć pod uwagę, że dla użytkowników dostęp do ERP za pomocą smartfonów i tabletów będzie niezmiernie istotny - 43 proc. ankietowanych chce w przyszłości mieć dostęp do systemu ERP za pomocą swoich smartfonów, a 38 proc. za pomocą tabletów.
Źródło: WNP.PL

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top