Obszary IT w które będzie inwestował przemysł

Ze względu na to, że rozwiązania IT są dzisiaj kluczowe dla efektywności i konkurencyjności firm, ten sektor nie został dotknięty sytuacją gospodarczą tak jak np. sektor budowlany - przekonuje Jarosław Gracel, dyrektor działu consultingu Astor.
 
 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
Zdaniem naszego rozmówcy, wsparcie efektywności zespołów i parku maszynowego (m.in. mobilność, analiza danych), obniżanie kosztów oraz bezpieczeństwo infrastruktury IT, to są wiodące kategorie, które będą przedmiotem inwestycji firm w przemyśle.
Z perspektywy rynku globalnego przewidujemy kilkuprocentowy wzrost rynku - mówi Jarosław Gracel. W szczególności w rozwiązania podnoszące efektywność inwestują sektory gospodarki, które są przez klientów zmuszane do utrzymania ceny, a dostawcy surowców i mediów z kolei je podnoszą - zauważa przedstawiciel Astor. - Inwestycje ograniczyły natomiast sektory, które w rozwiązaniach IT nie widzą sposobu generowania wartości dla swoich klientów, np. sektor budowlany (z wyłączeniem kategorii inteligentnych budynków).
Jarosław Gracel wyjaśnia, że sektor przemysłowy, ze względu na presję konsumentów na obniżanie (utrzymanie) cen produktów finalnych, inwestuje coraz intensywniej w rozwiązania IT wspierające podnoszenie efektywności procesów produkcyjnych, szczegółowe śledzenie kosztów produkcji oraz „elektronizację” wymiany danych między zespołami.
Daje to producentom możliwość rozwoju sprzedaży, przy jednoczesnym zachowaniu zyskowności na poziomie umożliwiającym wdrażanie innowacji produktowych - mówi. - Jeśli chodzi o ślepe uliczki w przemyśle, to są to zdecydowanie aplikacje typu "custom", które pozwalają na realizację celów krótkoterminowych, natomiast w długim okresie generują wysokie koszty posiadania (TCO, Total Cost of Ownership) i brak możliwości rozbudowy.
Źródło: wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top