Inwestujemy w przyszłość

IFSO strategii firmy i wdrożeniu IFS Applications rozmawiamy z Robertem Szydłowskim, Prezesem Zarządu spółki Cyfrowe Sieci Multimedialne.

Niedawno podjęli Państwa decyzję o wdrożeniu systemu klasy ERP? Czym jest ona uzasadniona?

Cyfrowe Sieci Multimedialne szybko się rozwijają – co roku odnotowujemy 100-proc. wzrost przychodów. Decyzję o wdrożeniu systemu IFS Applications podjęliśmy, by uprzedzić fakty. Zdajemy sobie sprawę z trudności, jakie moglibyśmy napotkać w przyszłości, nie dysponując zintegrowanym systemem wspomagającym zarządzanie. Na dalszym etapie rozwoju firmy mogłoby się okazać, że bez zaawansowanych narzędzi IT nie bylibyśmy w stanie skutecznie działać i realizować większej liczby zleceń od naszych klientów.

 
Chcemy już teraz unowocześnić firmę, by uniknąć problemów w przyszłości. Zamierzamy zintegrować wszystkie procesy biznesowe pozwalające na prowadzenie działalności na większą skalę i zapewnić sobie możliwość obsługi większej liczby kontraktów. Szczególnie zależy nam na skutecznej kontroli kosztów. Dziś jeszcze radzimy sobie w tym zakresie, ale zdajemy sobie sprawę, że monitorowanie realizowanych przez nas zleceń od strony finansowej będzie coraz trudniejsze. Obecnie korzystamy z rozwiązań niezintegrowanych i z tego powodu wiele danych dotyczących procesu realizacji inwestycji otrzymujemy z opóźnieniem, co utrudnia dokonywanie na bieżąco modyfikacji i wprowadzanie zmian do realizowanych projektów.
Wdrożenie systemu IFS Applications obejmie nie tylko Cyfrowe Sieci Multimedialne, ale również spółki zależne.
Prowadzimy działalność na szeroko rozumianym rynku teleinformatycznym. Wiemy, jakie korzyści z punktu widzenia zarządzania może przynieść wdrożenie systemu zintegrowanego w całej naszej grupie, w skład której oprócz Cyfrowych Sieci Multimedialnych i Informatyki wchodzi spółka Globlogic specjalizująca się w świadczeniu usług dla operatorów telekomunikacyjnych. W naszej działalności szczególnie istotne jest skuteczne zarządzanie projektami. Liczymy na to, że wdrożenie systemu klasy ERP pomoże nam uporządkować informacje i pozwoli zapanować nad realizacją rosnącej liczby zleceń od klientów. Wdrożenie systemu IFS Applications traktujemy przede wszystkim jako inwestycję w przyszły rozwój firmy. Model wdrożenia systemu mamy już opracowany. Zdecydowaliśmy, jakie moduły funkcjonalne będą nam najbardziej potrzebne na tym etapie rozwoju firmy. Obecnie kończymy analizę przedwdrożeniową, w ramach której staramy się tak dostosować organizację procesów biznesowych w naszej firmie, by zoptymalizować i usprawnić działalność. Rozpoczęliśmy już szkolenia naszych pracowników w zakresie obsługi systemu IFS Applications.

Należąca do naszej grupy spółka Informatyka specjalizuje się we wdrażaniu oprogramowania wspomagającego zarządzanie klasy ERP. Od półtora roku Informatyka jest certyfikowanym partnerem firmy IFS i posiada odpowiednie kompetencje w zakresie wdrażania systemu IFS Applications. Chcemy wykorzystać doświadczenie naszych kolegów z Informatyki i w możliwie dużym zakresie przeprowadzić wdrożenie własnymi siłami. Oczywiście liczymy także na wsparcie ze strony konsultantów IFS.

Zamierzamy przeprowadzić wdrożenie w możliwie najkrótszym terminie. Jesteśmy już do tego przygotowani koncepcyjnie, a nasz zespół wdrożeniowy jest gotów do działania. Zakładamy, że do połowy roku uda nam się wdrożyć najbardziej potrzebne moduły funkcjonalne. Planujemy wykorzystać standardowe funkcje systemu IFS Aplications, ograniczając do minimum liczbę modyfikacji. Po wdrożeniu podstawowych funkcjonalności będziemy stopniowo system rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb.

W pierwszym etapie chcemy objąć systemem zintegrowanym Cyfrowe Sieci Multimedialne oraz Informatykę. W następnej kolejności planujemy roll-out rozwiązania na spółkę Globlogic. Dzięki temu z funkcjonalności IFS Applications będzie mogła korzystać w pełnym zakresie cała nasza grupa.

Wdrożenie systemu IFS Applications traktujemy przede wszystkim jako inwestycję w przyszły rozwój firmy.
Jaki będzie zakres wdrożenia systemu ERP?
Zamierzamy wdrożyć system w obszarze finansów, zarządzanie dystrybucją, i zarządzania projektami. Ponadto potrzebne nam będą narzędzia do analityki biznesowej zintegrowane z IFS Applications. W naszej rozproszonej geograficznie działalności bardzo pomocne będą również rozwiązania wspomagające zarządzanie i optymalizujące pracę naszych ekip na terenie całego kraju.

Co ważne, udało nam się zbudować w firmie świadomość potrzeby wdrożenia systemu zintegrowanego. Mamy w tej kwestii pełną akceptację załogi. Zdajemy sobie sprawę, że system zintegrowany wprowadzi zmiany w funkcjonowaniu firmy. Przede wszystkim zwiększy się poziom odpowiedzialności za decyzje, które będą podejmowane w firmie na każdym szczeblu organizacyjnym.
W Państwa spółkach zostanie wdrożona najnowsza wersja systemu IFS Applications 8.
Tak, zamierzamy wdrożyć system w wersji 8 z tego względu, że posiada ona wiele funkcji, które są nam bardzo potrzebne w naszej działalności. Szczególnie zależy nam na narzędziach zapewniających zdalny dostęp do systemu zintegrowanego, które ułatwią nam zarządzanie realizacją kontraktów na terenie całego kraju oraz śledzenie stopnia zaawansowania tych projektów zarówno w sferze kosztowej, jak i rzeczowej.
W jakich obszarach funkcjonalnych system klasy ERP wesprze działalność Państwa firmy?
Zależy nam szczególnie na usprawnieniu zarządzania projektami. System zintegrowany pozwoli nam w każdej chwili uzyskać informacje na temat prowadzonych przez nasze spółki projektów, stanu ich realizacji, kosztów itp. Ogromne znaczenie w naszej działalności ma sprawne harmonogramowanie prac. Obecnie harmonogramy projektów tworzymy przy użyciu niezależnego oprogramowania, które nie jest zintegrowane z systemem finansowo-księgowym. Utrudnia to bieżącą kontrolę kosztów poszczególnych projektów.

Drugi ważny obszar, który wymaga wsparcia, to gospodarka magazynowa. Liczymy na to, że informacje, które będziemy otrzymywać z systemu zintegrowanego, usprawnią funkcjonowanie naszych magazynów, umożliwiając optymalizację stanów magazynowych i zużycia materiałów. Przede wszystkim liczymy na to, że bieżący dostęp do informacji ułatwi i przyspieszy podejmowanie decyzji zarządczych w firmie. Spodziewamy się poprawy w zakresie kontroli kosztów, budżetowania, a także optymalizacji działań w obszarze kadr i płac. Jak wspomniałem, zależy nam na sprawnej obsłudze zamówień klientów oraz efektywnym planowaniu i kosztorysowaniu realizacji dużych kontraktów. Spodziewamy się ponadto poprawy w obszarze gospodarki magazynowej oraz zarządzania zapleczem technicznym.

Dzięki systemowi zintegrowanemu będziemy mogli na bieżąco przekazywać naszym klientom niezbędne informacje na każdym etapie realizacji ich zleceń. Liczymy na to, że przełoży się to na zwiększenie naszej przewagi konkurencyjnej na rynku.
Źródło: www.ifsworld.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top