CO z emisją CO2?

EPICORWśród tematów, które w kwietniu mocno przyciągnęły uwagę polskiego przemysłu, ponownie znalazła się kwestia emisji CO2. Rozmowy toczyły się między innymi podczas Forum Gospodarczego Czechy – Polska, jak również przed i po głosowaniu w Parlamencie Europejskim dotyczącym wycofania z rynku części uprawnień do emisji dwutlenku węgla (tzw. backloading). Warto jednak zauważyć, że chociaż dyskusja na tematy związane z CO2 wre, to rynek nadal wymaga edukacji o rozwiązaniach IT do zarządzania energią.


Nie ma co ukrywać – od dłuższego czasu tematyka CO2 jest modna, wzbudza zainteresowanie mediów oraz emocje wśród polskich przedsiębiorców (widać to szczególnie na forach branżowych). Z tego powodu z dużym zdumieniem rynku spotkały się wyniki zrealizowanego pod koniec 2011 roku przez Epicor sondażu, którego celem było zbadanie zdolności i skłonności firm do identyfikowania gazów cieplarnianych. Wykazał on, że firmy nie posiadają ugruntowanej wiedzy o konieczności pomiarów emisji dwutlenku węgla. 3/4 zbadanych przedsiębiorstw nie było w stanie określić, czy ich działalność podlega raportowaniu emisji CO2, a 58 proc. w ogóle nie rozumiało terminu związanego z pomiarem emisji – carbon accounting. Co więcej, aż 80 proc. przebadanych wówczas firm nie monitorowało własnej produkcji śladu węglowego. Wyniki ankiety jasno wskazywały, że pomiar emisji gazów stanowi nie lada problem w skali globalnej. Jednocześnie, doświadczenie naszego polskiego oddziału potwierdzało, że z podobnymi problemami mierzą się również polskie przedsiębiorstwa.

Jednak jak pokazują wyniki raportu zrealizowanego przez firmę Gartner[1] w styczniu tego roku, podniesienie cen za energię oraz wyższe koszty operacyjne przełożyły się na wzrost zainteresowania firm w infrastrukturę IT umożliwiającą zarządzanie energią. Tym bardziej, że zagadnienia typu „zrównoważony rozwój” czy „ochrona środowiska naturalnego” przestają być frazesami, a stają się niezwykle istotne pod względem biznesowym – szczególnie dla tych przedsiębiorstw, które muszą przestrzegać ostrych regulacji dotyczących emisji gazów cieplarnianych.

Rozwiązania do zarządzania energią (Energy Management Solutions) oferują wiele możliwości – od identyfikacji, analizy, audytu, przez śledzenie i zarządzanie, po ocenę i raportowanie wszelkich procesów związanych ze zużyciem energii i emisją dwutlenku węgla. Ponadto taki system może usprawniać automatyczne tworzenie raportów, które uwzględniają stopień zużycia energii oraz pozyskane oszczędności.

Niestety, często natłok informacji na płaszczyźnie politycznych regulacji potrafi odwrócić uwagę od dyskusji o praktycznych i merytorycznych aspektach zarządzania energią i emisji CO2. Jednak w mojej opinii bardzo istotna pozostaje potrzeba uświadamiania polskich przedsiębiorców w zakresie korzyści biznesowych płynących z wdrażania tego typu rozwiązań.

Autor: Tomasz Gliwka, Kierownik ds. Rozwiązań Biznesowych, Epicor
Źródło: www.poland.businessinspired.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top