Professional Services Monitor 2012
Firmy dostrzegają konieczność implementacji narzędzi klasy ERP w sektorze firm usługowych

TODIS - ERP, systemy ERP, Raport ERPFirma Todis Consulting Group, oficjalny przedstawiciel producenta systemu wspomagającego zarządzanie Deltek Maconomy w Polsce, już po raz czwarty dokonała diagnozy krajowego sektora usług profesjonalnych, organizując kolejną edycję „Professional Services Monitor”. Wyniki pokazują, że obecność zaawansowanych narzędzi klasy ERP znacznie ułatwia sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem. Okazuje się jednak, że firmy rezygnują z inwestycji w tego typu rozwiązania ze względu na bariery finansowe.
 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
W badaniu przeprowadzonym przez firmę Todis wzięła udział kadra zarządzająca przedsiębiorstw z sektora usług, reprezentująca firmy konsultingowe, audytorskie, inżynieryjne, informatyczne, badawcze oraz agencje reklamowe i interaktywne, a także inne spółki o charakterze projektowym. Opinie menedżerów pozwoliły sformułować wnioski na temat szans i wyzwań spółek działających w tym segmencie rynku.

Najnowsza edycja badań PSM 2012 wykazała, że firmy borykają się ze spadającą rentownością całych przedsiębiorstw jak i poszczególnych projektów, a także zbyt długim czasem oczekiwania na informacje o stanie finansów czy wydajności pracowników. Jednocześnie 30% badanych zauważa potrzebę rozwoju narzędzi informatycznych jako drogę do optymalizacji i zwiększenia wydajności swoich firm.
Menedżerowie borykający się na co dzień z brakiem kontroli nad procesami zachodzącymi w swoich firmach, traktują rozwój narzędzi informatycznych jako jedno z najistotniejszych usprawnień. Diagnoza jest właściwa, ponieważ zaawansowane rozwiązania klasy ERP skutecznie eliminują problemy związane z brakiem kontroli czy zbyt długim oczekiwaniem na istotne informacje - mówi Anna Turzańska-Sadlej, prezes zarządu Todis Consulting Group.
Polskie przedsiębiorstwa działające na rynku usług profesjonalnych dostrzegają wymierne korzyści płynące z wykorzystania zintegrowanych narzędzi IT. Mimo to prawie 41% z nich nie zdecydowało się jeszcze na wdrożenie tego typu rozwiązań ze względu na zbyt duży koszt, natomiast dla 2% wyzwaniem nie do przejścia jest nadmiernie duże obciążenie organizacyjne.
Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją różne modele finansowania takiej inwestycji. Coraz popularniejszy model SaaS pozwala wyeliminować znaczące koszty już na wstępie inwestycji, dając szansę korzystania z możliwości rozwiązań praktycznie od początku użytkowania. Innym ułatwieniem są dotacje Unii Europejskiej, kierowane na rozwój technologii, pozwalające skorzystać nawet z 50-procentowych dopłat na ten cel – podkreśla Anna Turzańska-Sadlej.
Ponadto, analiza ROI z inwestycji w system informatyczny wskazuje, że tego typu rozwiązania zapewniają konkretne korzyści finansowe już od chwili wdrożenia. Całkowity zwrot z inwestycji jest szacowany na okres od 1 roku do 2 lat.
Wprowadzenie systemu informatycznego jest czymś znacznie więcej niż zdobyciem sposobu na ograniczenie kosztów i poprawę kontroli nad procesami. IT jest swoistym katalizatorem pozytywnych zmian w firmie. Niezwykle ważne jest jednak to, by system był właściwie dobrany pod kątem indywidualnej specyfiki firmy i zarządzającej nią kadry menedżerskiej. Powinien także zawierać predefiniowane procesy i rozwiązania, które ułatwiają pracę menedżerów i tworzą konkretną wartość dla organizacji w postaci procedur, wytycznych i rozszerzenia pola widzenia menedżerów – dodaje Anna Turzańska-Sadlej.
Korzyści płynące z tego rodzaju rozwiązań doświadczyło ponad 20% badanych, którzy zadeklarowali, że istniejące rozwiązania zapewniają sprawne i efektywne funkcjonowanie firmy.

Pełna wersja Raportu dostępna do pobrania na stronie internetowej: www.todis.pl.

Źródło: www.todis.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top