Model TCO w Data Center COIG S.A. - cz.2

Celem kalkulacji TCO (TCO – Total Cost of Ownership) dla Klienta jest pokazanie pełnego kosztu wdrożenia i utrzymania systemu IT w wariancie in-house lub outsourcing, ułatwiającego podjęcie decyzji o wdrożeniu, w oparciu o obiektywne dane finansowe.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 


Przykładową kalkulację sporządzono przy założeniu, że Klient nie posiada własnej serwerowni, a dla planowanej szacuje się 1 standardową szafę mieszcząca 42U. Do szacunkowych kosztów wdrożenia systemu wliczono:
  • hardware - serwery, macierze dyskowe, urządzenia do backup, switch, routery, firewall, itp.: 500 000 PLN,
  • software - systemy operacyjne, bazy danych, aplikacje serwera, narzędzia, CAL-Client Access Licenses, inne: 20 000 PLN,
  • usługi wdrożeniowe i integracyjne niezbędne do uruchomienia systemu bez kosztów utrzymaniowych: 100 000 PLN,
  • średni szacunkowy koszt budowy serwerowni w siedzibie klienta - zasilacze awaryjne UPS, systemy chłodzenia, zabezpieczenia przeciwpożarowe, monitoring i kontrolę dostępu, pozostałe koszty modernizacji i remontów: 150 000 PLN.
 
W pozycji koszty utrzymania uwzględnia się koszty finansowe, kadrowe, utrzymaniowe, koszty energii, szkolenia i pozostałe elementy. Następnie szacuje się awaryjność systemu informatycznego w przypadku, kiedy znajduje się on w siedzibie Klienta i ma wsparcie przez 8 godzin dziennie, bez zmianowości personelu technicznego oraz roczny szacunkowy koszt niedostępności systemu z powodu awarii w przypadku korzystania z usług Data Center COIG S.A.
Opłacalność kosztowa wdrożenia outsourcingu usług IT w stosunku do systemu in-house, na podstawie wyników oszacowanych przy pomocy kalkulatora TCO, została przedstawiona w tabeli 1 oraz zaprezentowane na wykresie 1 i 2.

Tabela 1. Podsumowanie kosztów TCO

tabela tco2

Źródło: opracowanie COIG S.A.

Wykres 1. Wynik TCO w pierwszym roku uruchomienia systemu informatycznego (w tyś PLN)

 

slupki tco2

Źródło: opracowanie COIG S.A

Wykres 2. Prognoza kosztów rozwoju systemu w kolejnych pięciu latach (w tyś PLN)

slupki lata tco2

Źródło: opracowanie COIG S.A.

 

Kalkulator TCO to proste narzędzie pozwalające na porównanie alternatyw dla wdrożeń systemów IT - wariant in-house lub outsourcing. Wskaźnik TCO umożliwia śledzenie i porównywanie kosztów utrzymania tych systemów w czasie.

Źródło: www.coig.pl





 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top