Zielone IT

Jeszcze rok, dwa lata temu Zielone IT było nową biznesową modą. Tak jak w towarzystwie wypadało powiedzieć, że jest się "eko", tak firmom wypadało ogłaszać, że inwestują w rozwiązania chroniące środowisko. Dziś Zielone IT to już nie nowinka, po którą warto sięgnąć dla poprawy wizerunku w oczach klientów, akcjonariuszy i społeczeństwa. To konieczność, która przynosi realne korzyści samym firmom i środowisku.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 

Zapotrzebowanie na energię rośnie na świecie tak szybko, że znacznie przewyższa możliwości i zasoby zarówno odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródeł energii. Badania specjalistycznych firm nie pozostawiają złudzeń, jak negatywny wpływ ma to na środowisko: firma badawcza Gartner szacuje, że same urządzenia teleinformatyczne emitują obecnie około 2 proc. globalnego CO2, a w najbliższych latach udział ten będzie tylko rósł. A inny ośrodek badawczy IDC przewiduje, że do roku 2015 ceny energii wzrosną na tyle, że stanie się ona podstawowym kosztem obsługi informatycznej przedsiębiorstwa. Stosowanie rozwiązań Zielonego IT to dziś zatem konieczność. Rosnące koszty energii, regulacje prawne narzucające redukcję emisji CO2 czy wreszcie wzrost świadomości ekologicznej sprawiają, że dominującym trendem wśród rozwiązań Zielonego IT będzie dalszy wzrost ich energooszczędności i efektywności przy jednoczesnym spadku ich cen. Rozwiązania te będą stawać się też coraz bardziej intuicyjne w obsłudze i inteligentne, a przez to bardziej przyjazne użytkownikowi.

Koncepcja zielonego IT obejmuje cały wachlarz technologicznych rozwiązań, które wpływają na ograniczenie i eliminację szkód dla środowiska oraz wydajne zarządzanie energią. W tym celu stosuje się zmiany architektury centrów danych, wirtualizację serwerów, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii czy optymalizację łączy sieciowych. Usprawnienia te nie zawsze wiążą się z dużymi kosztami, a mogą przynieść znaczące korzyści finansowe dla organizacji. Jak jednak wybrać odpowiednie rozwiązania technologiczne i informatyczne, dzięki którym z jednej strony przyczynimy się do ochrony środowiska, a z drugiej przyniesiemy firmie istotne oszczędności? Na jaką strategie zarządzania emisją CO2 się zdecydować? Jak wybrać rozwiązania dostosowane do potrzeb i specyfiki firmy? W jaki sposób finansować takie inwestycje? I wreszcie - czy sektor prywatny może liczyć w tym zakresie na wsparcie państwa w zakresie rozwiązań prawno-podatkowych? A może obie strony mogą wspólnie kreować nowe rozwiązania, dzięki którym po rozwiązania z zakresu Zielonego IT sięgać będzie coraz więcej firm?

Konferencja jest bezpłatna

Serdecznie zapraszamy do udziału!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top