A może oprogramowanie używane ?

USEDSOFTFirma usedSoft, jeden z czołowych europejskich sprzedawców używanego oprogramowania, sprzedaje licencje po cenie wynoszącej do 50% ceny oprogramowania nowego. Przedsiębiorstwa i urzędy w Polsce mogą w ten sposób znacznie zaoszczędzić na kosztach.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
W przeciwieństwie do niemal wszystkich innych produktów, oprogramowanie nie ulega zużyciu. Używana licencja ma dla nabywcy taką samą wartość jak nowa, a różnica polega na tym, że można ją kupić w firmie usedSoft na zdecydowanie bardziej korzystnych warunkach. Oszczędności oferowane nabywcy przez to przedsiębiorstwo wynoszą, w zależności od stopnia aktualności oprogramowania, od 20 do 50%.

Ten potencjał oszczędności przekonał również giganta europejskiego handlu, firmę Edeka.
Kupowanie najbardziej aktualnego oprogramowania w przypadku tak dużej jak u nas liczby miejsc pracy nie ma sensu i nie jest też konieczne – wyjaśnia Ralf Klement z Grupy Edeka, jednego z czołowych europejskich koncernów zajmujących się handlem detalicznym. W porównaniu z cenami nowych licencji zaoszczędziliśmy około 66% kosztów.
Rosnący rynek w Polsce

Pomysł na handel nieużywanymi już licencjami na oprogramowanie wywodzi się z Niemiec. Firma usedSoft jako jedna z pierwszych zaczęła już w 2003 r. budować rynek używanych produktów tego typu. Również polskie przedsiębiorstwa szybko się nimi zainteresowały. Zainteresowanie pokrywało się z ofertą w tak dużym stopniu, że latem tego roku firma usedSoft otworzyła w Polsce swoje przedstawicielstwo dystrybucyjne.
W Polsce zarysowuje się wzrost popytu na używane oprogramowanie – podkreśla Peter Schneider, prezes usedSoft. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej zauważają, że mogą dużo zaoszczędzić, kupując używane oprogramowanie.
Jednak nie tylko przedsiębiorstwa, lecz również urzędy coraz częściej wybierają tę bezkonkurencyjną metodę zakupu oprogramowania.
Miasto Monachium nie widzi potrzeby płacić za oprogramowanie więcej, niż to konieczne – wyjaśnia na przykład Christian Ude, nadburmistrz metropolii z południa Niemiec. Ponad 50% oszczędności w stosunku do ceny nowego towaru mówi samo za siebie.
W firmie usedSoft dostępnych jest dużo zarówno najbardziej aktualnych programów, jak i wersji starszych. Jak pokazał aktualny przykład systemu Windows Vista, nowe nie musi koniecznie być lepsze. Po pierwsze, najbardziej aktualna wersja oprogramowania wiąże się z określonym czasem wdrożenia, po drugie zaś – z wyższymi wymaganiami sprzętowymi. Może się również zdarzyć, że pozostałe oprogramowanie nie jest z nowym produktem kompatybilne. Dobrym wyjściem jest wtedy wersja sprawdzona i znana. Ponieważ często producent nie ma jej już w sprzedaży, jedyne rozwiązanie stanowią w tym przypadku używane licencje.

Powody, dzięki którym firma usedSoft je pozyskuje, są różne: upadłość lub zakończenie działalności, restrukturyzacja lub zmiana systemu. W ten sposób dostępnych jest zbyt duża liczba licencji, wśród których znajdują się także licencje najnowsze. Tak można nabyć również wiele bardziej aktualnych wersji.

Bezpieczeństwo dzięki poświadczeniu notarialnemu

Pod względem prawnym handel używanymi licencjami opiera się na obowiązującej w UE zasadzie wyczerpania praw. Przysługujące producentowi oprogramowania prawo do sprzedaży wygasa z pierwszym wprowadzeniem danego produktu do obrotu i zakupieniu go przez pierwszego nabywcę. Już w 1993 r. zakres obowiązywania tej zasady objął w Unii Europejskiej – mocą dyrektywy UE – oprogramowanie i obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich. „W chwili pierwszej sprzedaży danej kopii programu we Wspólnocie (Europejskiej) (…) ulega wyczerpaniu prawo do rozpowszechniania tej kopii we Wspólnocie (Europejskiej)” – wyjaśnił ostatnio w artykule na temat tej zasady prof. dr Friedrich Rüffler z uniwersytetu w Salzburgu, jeden z najlepszych specjalistów z zakresu prawa konkurencji w Europie. Oznacza to – ni mniej, ni więcej – że używane oprogramowanie można sprzedać po raz kolejny w obrębie UE, przy czym jego producent nie może tego zakazać, a jego zgoda na sprzedaż nie jest konieczna. Rüffler wyjaśnia dalej, że nie ma również potrzeby przekazywania nośnika danych. Dyrektywa UE zakłada „że nie jest konieczne przeniesienie przedmiotu rzeczowego. (…) Nie ma znaczenia, czy oprogramowanie znajduje się na medium w postaci nośnika”. Potwierdziły to ponadto różne sądy w Niemczech.
Po dokładnej analizie prawnej nie mieliśmy żadnych wątpliwości – wyjaśnia nadburmistrz Ude. Jesteśmy przekonani, że handel używanym oprogramowaniem jest całkowicie legalny. Posiadamy pisemne potwierdzenie ze strony firmy Microsoft, że pod względem prawa licencyjnego wszystko jest w porządku.
Ponadto firma usedSoft oferuje swoim klientom poświadczenie notarialne, gwarantujące bezpieczeństwo prawne przy przeniesieniu licencji. Sprzedający składa uprzednio oświadczenie, że był prawnym posiadaczem przekazywanych licencji oraz usunął wszelkie kopie sprzedanych licencji i w przyszłości nie będzie z nich korzystać. W ten sposób można w każdym przypadku zapewnić możliwość pełnego prześledzenia łańcucha sprzedaży licencji, począwszy od samego producenta czy autoryzowanego dealera. Dodatkowo zaświadcza się w ten sposób, że nabywca jest jedynym użytkownikiem licencji, co jest niezbędne również z punktu widzenia prawa autorskiego.
Jako kancelaria adwokacka, jesteśmy oczywiście bardzo dobrze zaznajomieni z materią prawa autorskiego oraz zasadą wyczerpania prawa i wiemy, że w firmie usedSoft znaleźliśmy niezawodnego i godnego zaufania partnera – mówi Jens Röhrborn, partner zarządzający działającej na skalę międzynarodową kancelarii adwokackiej Holme Roberts & Owen LLP.
„Posrebrzanie” nieużywanych licencji – jak zamienić koszty na wartość

Dzięki sprzedaży zbędnych licencji przedsiębiorstwa mogą przekształcić zainwestowany kapitał w płynne środki. Przecież nikomu nie przychodzi do głowy pomysł, by po zakupie nowego samochodu natychmiast oddać stary na złom. Dlaczego miałoby więc to wyglądać inaczej w przypadku licencji oprogramowania, których wartość często wielokrotnie przewyższa wartość samochodu?

Źródło: www.usedsoft.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top