Raport: optymizm w polskim IT

Rozwijać się mają usługi związane z bezpieczeństwem informatycznym oraz handel elektroniczny (zarówno B2B jak i B2C). Większość polskich firm informatycznych przewiduje wzrost przychodów w 2006 r. To już trzecia edycja badania wśród największych firm informatycznych w Polsce przeprowadzonego przez firmę analityczną PMR.

 TETA ERP
Rozwijać się mają usługi związane z bezpieczeństwem informatycznym oraz handel elektroniczny (zarówno B2B jak i B2C). Większość polskich firm informatycznych przewiduje wzrost przychodów w 2006 r. To już trzecia edycja badania wśród największych firm informatycznych w Polsce przeprowadzonego przez firmę analityczną PMR.

W kwietniu 2006 r. firma PMR przeprowadziła trzecią edycję corocznego sondażu kadry menedżerskiej największych firm informatycznych w Polsce. W badaniu wzięły udział 104 firmy należące do grupy 190 największych przedsiębiorstw działających w branży IT w Polsce.

Jednym z głównych celów badania była ocena sytuacji na polskim rynku IT. W opinii ankietowanych przez PMR firm, sytuacja na tym rynku jest obecnie korzystna. Co więcej, respondenci spodziewają się, że wysoka dynamika wzrostu rynku IT utrzyma się w ciągu najbliższych dwóch lat. Ponad 90% respondentów zadeklarowało, że wartość polskiego rynku IT w roku 2005 wzrosła, a prawie 95% przewidywało dalszy jego wzrost w roku 2006. Według przewidywań ankietowanych przez PMR firm, polski rynek IT wzrośnie w roku 2006 o ok. 13%, a w roku 2007 – o ok. 12%.


kliknij aby powiększyć


W trakcie badania PMR pytał ankietowane firmy, w których obszarach rynku IT wystąpi w najbliższych dwóch latach najsilniejszy wzrost. Według przewidywań respondentów, w latach 2006-2007 największy rozwój będzie zauważalny w segmencie usług (aż 82% respondentów odpowiedziało w ten sposób).

Ponadto, według przewidywań firm biorących udział w badaniu, w ciągu najbliższych dwóch lat dynamicznie będą się rozwijać usługi związane z bezpieczeństwem informatycznym oraz handel elektroniczny (zarówno B2B jak i B2C). Natomiast jeśli chodzi o rynki oprogramowania ERP i CRM, to firmy informatyczne biorące udział w badaniu nie spodziewają się ich intensywnego rozwoju – rynki te będą rosnąć w umiarkowanym tempie (rynek ERP będzie wzrastał nieco dynamiczniej, aniżeli CRM).

Kolejnym celem badania realizowanego przez PMR było uzyskanie informacji, jakie są najistotniejsze czynniki rozwoju polskiego rynku IT, a także, co stanowi największą przeszkodę w jego dynamicznym wzroście. Czynnikiem, który w opinii większości respondentów najbardziej pozytywnie wpływa na rozwój rynku IT w Polsce jest poprawa sytuacji gospodarczej. Ponadto firmy IT wskazują także na wykorzystanie funduszy unijnych. Natomiast to, co najbardziej spowalnia rozwój tego rynku, to brak kapitału firm na inwestycje w informatykę, niska świadomość korzyści z inwestycji w IT oraz złe prawo.



Do celów badania należało uzyskanie informacji o tym, jaki był rok 2005 dla ankietowanych przez PMR firm oraz jak sytuacja w badanych firmach zmieni się w roku bieżącym. Okazuje się, że rok 2005 był korzystny dla zdecydowanej większości firm biorących udział w badaniu (ponad 80% firm uważało w ten sposób). Zdecydowana większość z nich zadeklarowała zwiększenie przychodów w 2005 r. (średnio o ok. 20%) oraz przewidywała dalszą poprawę sytuacji w ich firmach i ponowny wzrost przychodów w roku 2006 – średnio o ok. 16%.

 

Innym celem badania była ocena sytuacji polskich firm informatycznych na rynkach zagranicznych. Ok. 40% ankietowanych przez PMR firm eksportuje obecnie swoje produkty lub usługi za granicę, a przychody z działalności eksportowej stanowią średnio ok. 18% ich łącznych przychodów. Duże firmy informatyczne spodziewają się dalszego zwiększania swoich przychodów z eksportu w ciągu najbliższych dwóch lat.





Źródło: www.biznesnet.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top