Technologia ma tę cechę, że nie znosi stagnacji. Jednocześnie napędzane m.in. rozwojem nowych aplikacji tempo zmian jest obecnie tak duże, że konieczność zarządzania coraz bardziej złożonym środowiskiem IT może wpływać na zmniejszenie efektywności biznesowej firm. Jakby tego było mało, nowe rozwiązania wpływają także na zmianę sposobu komunikacji i współpracy z pracownikami, partnerami i klientami.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Czasy, kiedy przedsiębiorstwa były w stanie całkowicie samodzielnie i efektywnie zarządzać nowymi systemami IT odchodzą w niepamięć. Jednocześnie wiele firm musi uporać się z aktualizacją mocno zmienionych systemów zarządzania firmą. Aplikacji i wyzwań przybywa, a wolnych zasobów IT w organizacjach już niekoniecznie. Mimo to warto otworzyć się w pełni na możliwości biznesowe, które dają nowe technologie i przekuć związane z tym wyzwania na przewagi konkurencyjne. Odpowiednio wykorzystane rozwiązania cyfrowe mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania firmy w niemal każdym obszarze jej działalności. Które dokładnie i w jaki sposób? Poniżej prezentuję „TOP 5" technologicznych prognoz Infora na najbliższych kilkanaście miesięcy. To rozwiązania i trendy, które w naszym przekonaniu będą wyznaczać kierunki zmian w sposobie wykorzystania i interakcji użytkowników z oprogramowaniem biznesowym.

1. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych platform aplikacji korporacyjnych (ang. Enterprise Applications Platforms – EAP), możliwość zestawiania usług rozszerzy się na poziom procesów biznesowych.

Systemy ERP ewoluują w kierunku nowoczesnych platform aplikacji korporacyjnych (EAP). Dlatego należy szukać rozszerzonych rozwiązań pozwalających zapewnić możliwość dobierania niezbędnych usług nie tylko w środowiskach chmurowych, lecz także w hybrydowych i lokalnych. Tym bardziej, że możliwość zestawiania dopasowanych funkcjonalności będzie dostępna już na poziomie procesu biznesowego, a nie tylko aplikacji. Oznacza to, że przedsiębiorstwa będą potrzebować standardowego modelu działania oraz platformy do spójnej integracji, przepływu pracy, analizy danych i możliwości rozwoju. Użytkownicy będą chcieli tworzyć własne procesy i rozwiązania, aby dopasować je dokładnie do swoich potrzeb, a nie po prostu korzystać z tego, co dostępne jest bezpośrednio z „pudełka”.

2. Definicja procesu biznesowego, sztuczna inteligencja i inteligencja biznesowa zaczną odgrywać rolę w decyzjach zakupowych.

Nie ma dwóch takich samych firm. Użytkownicy będą wymagać łatwych i prostych sposobów zdefiniowania swoich interakcji biznesowych w elastycznym systemie. Dlatego należy spodziewać się, że dyskusja o mikrousługach przyspieszy. Firmy starają się bowiem tworzyć i składać posiadane systemy oprogramowania w podobny sposób, jak projektuje się piętra w nowym domu. Firmy zaczną wdrażać nowoczesne platformy aplikacji dla przedsiębiorstw (EAP), dzięki którym procesy biznesowe nie tylko będą dopasowane do ich potrzeb, lecz także samowystarczalne i łatwe w modyfikacji, dzięki oparciu ich o wbudowane w ramy narzędzia AI i Business Intelligence.

3. (Rzeczywista) konwergencja analityki, inteligencji i doświadczenia użytkownika umożliwi skuteczne podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.


Zamiast tradycyjnej, graficznej prezentacji danych historycznych, kluczowe znaczenie w tym roku zacznie odgrywać dostarczanie informacji dokładnie na czas. Dane historyczne i reprezentacje nie wystarczą do skutecznego podejmowania decyzji. Do tego procesu należy włączyć inteligencję predykcyjną. Docelowo informacje potrzebne do analizy konieczne są w miejscu podejmowania decyzji i działania, a nie w oddzielnej lokalizacji operacyjnej. Architektura „data fabric”, inteligencja biznesowa, sztuczna inteligencja/uczenie maszynowe oraz wrażenia użytkownika (ang. user experience) muszą zostać połączone w jednym rozwiązaniu, aby mogły stać się użyteczne.

4. Rozwiązania brzegowe “Edge” będą definiowane i stosowane w inny sposób niż dotychczas.


Rozwiązania „rdzeniowe” i „brzegowe” są w większości ze sobą połączone, a termin narzędzia brzegowe nie odnosi się już tylko do urządzeń. Ten pogląd uwzględnia fakt, że nad niektórymi operacjami biznesowymi nadal warto zachować lokalną kontrolę w siedzibie firmy. Kluczowa będzie więc umiejętność poruszania się, bez wpływu na produktywność, w strukturze hybrydowej łączącej rozwiązania chmurowe z zasobami lokalnymi. Przykładowo – klienci będą potrzebować chmurowej innowacji jaką jest uczenie maszynowe. Jednocześnie chcą stosować takie technologie w swoich systemach lokalnych, a nie tylko w tradycyjnych urządzeniach „brzegowych”.

5. W środowiskach pracy zdalnej urządzenia z obsługą głosową i asystenci cyfrowi staną się kluczowymi narzędziami biznesowymi.

W miarę jak świat biznesu przechodzi do środowisk pracy zdalnej zmienia się sposób postrzegania tych rozwiązań przez użytkowników. Podczas gdy dostęp/funkcje głosowe są od pewnego czasu mocno promowane w domenie korporacyjnej, kontrole bezpieczeństwa będą nadal zaostrzane, a pracownicy będą potrzebować nowych sposobów wykonywania pracy z dala od tradycyjnych ekranów internetowych. Spodziewamy się zatem, że w 2022 roku użytkownicy będą wymagać niemal pełnej funkcjonalności operacyjnej poprzez urządzenia obsługiwane głosowo – cyfrowych asystentów, którzy wspomagają i automatyzują zadania.

Autor: Mariusz Siwek, Sales Director Poland, Infor

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top