Previous Next Play Pause
Systemy MES, a Przemysł 4.0 Systemy MES, a Przemysł 4.0
Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania Maraton, czy sprint? Zwinne wdrożenia oprogramowania
Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata
Druga młodość ERP Druga młodość ERP
Big zmiana z Big Data Big zmiana z Big Data
Innowacje i potrzeba „szybkich błędów” Innowacje i potrzeba „szybkich błędów”
8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia 8 zastosowań Big Data, o których nie miałeś pojęcia
Klient z danych poskładany Klient z danych poskładany
Z systemu pudełkowego do ERP Z systemu pudełkowego do ERP
5 kluczowych systemów Big Data na świecie 5 kluczowych systemów Big Data na świecie
Wysoko w chmurach Wysoko w chmurach
Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi Innowacyjność technologiczna MSP - sposób na optymalizację i budowanie przewagi
7 mitów na temat WMS-ów 7 mitów na temat WMS-ów

Artykuły

Architektura aplikacji i odpowiednia technologia decydują o wszystkim
ORACLE - systemy ERP, CRM, MRP, ERPKiedy w połowie lat 90 rozpoczynałem przygodę z aplikacjami biznesowymi, moje pierwsze zderzenie z wnętrzem systemu zintegrowanego było dosyć bolesne. Jako młody adept sztuki ERP, świeżo zwerbowany z pracy na uczelni, spodziewałem się zaobcować z technologią najwyższych lotów i najświeższymi nowinkami technicznymi. Okazało się jednak, że prawda daleko odbiegała od moich oczekiwań.

EVOLPE Systemy ERP(Enterprise Resource Planning) stanowią grupę najbardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Integrują one wszystkie jego obszary, począwszy od produkcji i gospodarki magazynowej, poprzez sprzedaż, zamówienia, zarządzanie projektami, kończąc na finansach. Główną korzyścią zastosowania oprogramowania do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem jest usprawnienie przebiegu procesów decyzyjnych dzięki wykorzystaniu algorytmów optymalizacyjnych oraz licznych narzędzi analitycznych. Dotychczasowo przedsiębiorstwa rozpatrujące wdrożenie systemu klasy ERP miały wybór pomiędzy dedykowanymi rozwiązaniami lub wstępnie dostosowanym oprogramowaniem komercyjnym. Obecnie coraz większą popularnością cieszą produkty udostępniane na zasadach licencji Open Source, stanowiąc ciekawą alternatywę dla tradycyjnych podejść.

- w terminie i zgodnie z budżetem
SOLEMIS - systemy ERP, Business Intelligence, ERPJeszcze do niedawna badania wskazywały, że PONAD 20% projektów związanych z wdrożeniem systemów klasy ERP kończyło się niepowodzeniem. Dziś, według ostrożnych szacunków jest o po-łowę lepiej ? czyli nie udaje się tylko ok.10% wdrożeń ? jedno z dziesięciu. Natomiast aż 30% wdro-żeń nie kończy się zgodnie z harmonogramem i/lub przekraczany jest zaplanowany koszt wdrożenia.

ASTORTrudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa bez systemu informatycznego klasy ERP. Systemy te dzięki integracji danych przyczyniły się do korzystnych zmian w przedsiębiorstwach ? podniosły wiarygodność gromadzonych danych i przyspieszyły ich przepływ pomiędzy jednostkami firmy. Stały się one podstawą koncepcji ?firmy bez papieru?, w której przepływ informacji wewnątrz firmy jest realizowany głównie drogą elektroniczną. Wraz z rozwojem rynku i jego potrzeb wymagania użytkowników wobec systemów ERP stale rosną. Nierzadko okazuje się, że rozwiązania do niedawna uważane za wystarczające ? już takimi nie są. Jakich zatem dodatkowych funkcji oczekują ich użytkownicy?

IT INTEGROSystemy informatyczne bywają bardzo kosztownymi inwestycjami, dlatego dobranie rozwiązania zaspakajającego specyficzne potrzeby firmy, a jednocześnie dającego się łatwo modyfikować pracownikom, może być ciężkim zadaniem. Niniejszy przewodnik pomoże Państwu przejść drogę od oceny potrzeb biznesowych, przeanalizowania dostępnego oprogramowania spełniającego te wymagania i wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie firmą, który najlepiej zaspokaja potrzeby firmy. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie, jakiego producenta ostatecznie Państwo wybiorą, porady, sposoby i szablony przedstawione w niniejszym podręczniku pomogą Państwu w dokonaniu właściwej inwestycji.

TETA - systemy ERP, MRP, ERP, zarządzanie produkcjąWspółcześnie wielu producentów staje przed potrzebą udzielenia szybkiej odpowiedzi na pytania typu: Czy możemy przyjąć do realizacji to zamówienie? Na kiedy zamówienie może być gotowe? Jaką ilość możemy zrealizować w zakładanym terminie? Klienci zwykle wymagają krótszych terminów realizacji (delivery lead time), niż skumulowana długość cyklu produkcyjnego (cumulative lead time), więc firma jest zmuszona zamawiać materiały oraz rozpoczynać produkcję na podstawie prognoz. Wymusza to przyjęcie strategii produkcji na zapas (Make-to-stock) lub ? co ostatnio staje się coraz popularniejsze ? montaż na zamówienie (Assembly-to-order).

IT INTEGRO - SYSTEMY ERP, ERPWe współczesnym świecie systemy ERP służące do wsparcia zarządzaniem oraz pracą przedsiębiorstw, stały się aplikacjami bardzo złożonymi. Nawet mała firma potrzebuje często pełnego automatyzmu przetwarzania dużej ilości danych. Także procesy zachodzące w takich firmach stają się coraz bardziej skomplikowane.

SAP - systemy ERP, MRP, CRM, zarządzanie zasobami ludzkimi, kadry i płaceW dzisiejszych czasach producenci działają w bardzo złożonym, rozproszonym i podzielonym środowisku. Z jednej strony w dobie globalizacji pojawiły się ogromne szanse na rozwój nowych produktów oraz pozyskanie nowych klientów i rynków. Z drugiej jednak strony walka konkurencyjna stała się bardziej zacięta niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie trzeba zmierzyć się z niespotykanym dotąd naciskiem na redukcję kosztów operacyjnych, terminowość dostaw, optymalizację wykorzystania dostępnych środków trwałych oraz zachowanie zgodności z przepisami.

COMARCH - systemy ERP, Business Intelligence, ERP, MRPW dobie globalnego spowolnienia gospodarczego przedsiębiorstwa mogą na chwilę odetchnąć od biznesowego pędu. Nadarza się okazja do uporządkowania firmy i posprzątania ewentualnego organizacyjnego bałaganu, który był spowodowany pospiesznie podejmowanymi decyzjami. W poprzednich okresach przedsiębiorstwa inwestowały głównie w systemy umożliwiające gromadzenie dużej ilości danych transakcyjnych, co paradoksalnie, zamiast ułatwiać podejmowanie decyzji, często je utrudnia.

Migracja danych w projektach

HICRONMigracja danych jest jednym z zagadnień które występują w każdym większym projekcie informatycznym. Zagadnienie to przekłada się na konieczność zaplanowania i wykonania szeregu istotnych czynności. W zasadzie wszyscy zgadzają się co do ich wagi, gdyż bez wykonania migracji danych (zwłaszcza danych określonych jako ?dane podstawowe?) nie jest możliwe rejestrowanie danych transakcyjnych, a co za tym idzie ? uruchomienie funkcjonalne systemu. Pojawia się zatem pytanie dlaczego w takim razie migracja jest często źródłem wielu problemów projektowych i jak tym problemom zapobiec?

Nowe podejście do wyboru systemu ERP

7milowy- systemy ERP, ERPZ przedłużającym się procesem wyboru systemu ERP są związane konkretne koszty, dotkliwe zwłaszcza dla firm średniej wielkości. Przygotowując firmę do takiego wdrożenia, warto mieć tego świadomość ? by koszty wyboru rozwiązania nie skonsumowały nam korzyści, które spodziewamy się osiągnąć dzięki wdrożeniu.

PC GUARD - systemy ERP, MRP, ERP, CRM, Business IntelligenceRozmowa z Łukaszem Tadyszakiem, założycielem firmy Questy ? specjalizującej się we wdrażaniu i obsłudze rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw.

PC Guard SA: Często powtarzana jest teza o wzroście efektywności przedsiębiorstw wykorzystujących zintegrowane systemy zarządzania. Czy stosowanie mechanizmów oferowanych przez ERP owocuje rzeczywistym zyskiem, czy może zamieniamy jeden koszt na inny?

Specyfikacja wymagań na oprogramowanie powinna odzwierciedlać potrzeby zamawiającego a nie możliwości dostawcy. Dostawca opracuje dopiero ?Koncepcję wdrożenia? czyli odpowie na pytanie "jak poradzimy sobie z wymaganiami zamawiającego" (i czy w ogóle). Czy można wycenić coś co nie istnieje? Tak, nie mając specyfikacji wymagań poproś o ofertę dostawcę gotowego oprogramowania.

ISA - SYSTEMY ERPFirma ISA rozpoczęła w kwietniu wdrażanie zintegrowanego systemu ERP w firmie Poner Sp. z o.o. z Kępna. Firma Poner zajmuje się prefabrykacją i montażem elementów stalowych oraz remontami odtworzeniowymi obrabiarek, przy których stosowane jest metoda produkcji jednostkowej.

 

BCC - systemy ERP, CRM, Business Intelligence, Controlling, ERP, MRPGdy słyszymy pojęcie zarządzania danymi podstawowymi i związany z tym cel zapewnienia jakości tych danych w systemie IT, nasuwa się pytanie: czy właśnie tego nie robiliśmy, wdrażając system ERP i hurtownię danych? Jednak im więcej systemów tym więcej wersji tych samych danych, zapisanych według wzorców. Ich konsolidację i uspójnienie zapewnia Master Data Management.

COLUMBUS IT -  systemy ERP, CRM, Business Intelligence, Controlling, Hurtownie danych, ERPAngażując w projekt pracowników, możemy zredukować zarówno czas, jak i koszty wdrożenia systemu informatycznego. Nawet o kilkadziesiąt procent. Trzeba tylko wiedzieć, jak zdobyć ich zaufanie ? mówi Piotr Szzcerbiak, dyrektor konsultingu w Columbus IT.

PC GUARD  - Systemy ERP, MRP, ERP, zarządzanie produkcjąPierwsze nie incydentalne zastosowania aplikacji wspierających biznes pojawiły się już latach 60. Tworzone w pracochłonnych środowiskach programistycznych wspierały wąskie obszary aktywności przedsiębiorstwa. Postęp środowisk programistycznych oraz atrakcyjniejsze modele baz danych spowodowały coraz szersze zastosowania typowych aplikacji. Okres do połowy lat 80 to czas budowy systemów ewidencyjno ? transakcyjnych, bez większych pretensji co architektury i rozwiązań metodologicznych. W powszechnej świadomości pojawia się standard MRP dotyczący bilansowania zasobów materiałowych.

EPICOR - ERP, systemy ERP, CRM, Business IntelligenceZasadnicza różnica pomiędzy systemami tradycyjnymi, a systemami napisanymi w architekturze SOA polega na podejściu do procesów biznesowych, które dana aplikacja ma obsługiwać. W przypadku systemów tradycyjnych, oprogramowanie bardzo często narzuca sposób w jaki przebiegają procesy biznesowe, wymuszając kolejność czynności lub wręcz wykonanie pewnych operacji, zbędnych z punktu widzenia biznesu i służących jedynie temu, żeby system mógł prawidłowo zadziałać i zapisać dane.

GAZETA MSPPotrzeby biznesowe firm rosną z dnia na dzień. Obecnie na rynku IT rolą rozwiązań technologicznych jest efektywne wspomaganie dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw. Takie właśnie zadanie mają systemy klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) czy CRM (ang. Customer Relationship Management). Jednak wiele czynników sprawia, że wokół takich aplikacji narosło mnóstwo negatywnych i nie zawsze trafnych przekonań.

HOGART - systemy ERP, CRM, Business Intelligence, SOADecyzja o równoległym rozwoju wersji SunSystems - czwartej i piątej - potwierdza realizację przez Infor Global Solutions strategii dostarczania wysokiej klasy narzędzi informatycznych zarówno dużym korporacjom, jak i przedsiębiorstwom z sektora MSP.

HOGART -  systemy ERP, CRM, Business IntelligenceO wykorzystaniu informatyki przez zarządców nieruchomości - rozmowaz z Piotrem Cierlikiem, Dyrektorem Działu Infor FMS SunSystems w firmie Hogart.

Jak system ERP wspomaga wprowadzanie produkcji odchudzonej(lean)?

EPICOR - systemy ERP. CRM, Business Intelligence, ERPOd kilku lat odchudzenie produkcji jest uważane za ważny cel przez większość firm. Dlaczego produkcja odchudzona (lean manufacturing) stała się tak popularna? W dzisiejszych warunkach silnej konkurencji zapewnia ona firmom wiele korzyści ? skrócenie terminów realizacji, poprawę jakości, obniżenie kosztów, zwiększenie zysków i produktywności oraz poprawę obsługi klientów. Jednakże definicji produkcji odchudzonej jest niemal tyle, ile firm, które starają się ją wdrożyć. Przed rozpoczęciem dyskusji o tym, w jaki sposób system ERP może ułatwić przejście na produkcję odchudzoną, warto więc spojrzeć na ten problem z pewnej perspektywy i uzgodnić podstawowe definicje.

BCCZ obsługą finansową i techniczną lokalizacji zmagają się nie tylko wyspecjalizowane firmy zarządzające i deweloperzy, ale każda firma, która posiada lub wykorzystuje duży majątek nieruchomy (fabryki, biura, magazyny, sklepy). Im więcej lokalizacji, tym trudniej zapanować nad obsługą umów najmu, rozliczaniem kosztów eksploatacji czy oceną opłacalności danej placówki.

Wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie klasy ERP w przedsiębiorstwie spożywczym to wydatek rzędu 0,5-1 mln zł, ale i wymierne korzyści już po kilku miesiącach. Jeżeli inwestycja była odpowiednio przygotowana, system optymalnie dobrany, a dostawca i klient profesjonalnie podeszli do integracji.

QUESTY - ERP, CRM, Business Intelligence, systemy ERPNie ma menedżerów nie zainteresowanych rozwiązaniami IT podnoszącymi wydajność organizacji. Jest to stwierdzenie tym bardziej słuszne w świetle konieczności restrykcyjnego zarządzania kosztami. Nie ma też zarządów, które nie widziałyby oszczędności i korzyści we wdrożeniu systemów IT wspomagających zarządzanie (póki co nie zastanawiajmy się czy mowa o ERP, CRM, Business Intelligence, czy nawet E-commerce) ? ich pozytywny wpływ na wyniki finansowe został wielokrotnie przez przedsiębiorców zweryfikowany. Istnieją natomiast przedsiębiorcy, którzy mimo świadomości korzyści z wdrożenia nie podejmują się takiego projektu ? bądź to ze względów finansowych, bądź ich organizacja nie jest gotowa na standaryzację pracy.

HOGART -  systemy ERP, CRM, Business Intelligence, ERP, HRW dobie spowolnienia gospodarczego istotne staje się maksymalne wykorzystanie posiadanych środków. W trudnych warunkach gospodarczych trzeba jednak dążyć do zwiększenia elastyczności działania firmy.

PC GUARD - systemy ERP, CRM, Business IntelligencePodsumujmy nasze dotychczasowe rozważania związane z logistyką dystrybucji. A więc zasadniczą troską logistyka dystrybucji jest zaspokojenie potencjalnego popytu w przyszłości przy założonym wskaźniku sprzedaży utraconej dla założonego i zbilansowanego poziomu kosztów. W naszych dotychczasowych rozważaniach założyliśmy system magazynowania płaski, jednowarstwowy bez magazynów pośrednich

PC Guard - systemy ERP, MRP, Business Intelligence, CRMSystemy ERP są rozbudowywane wokół głównych procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Szczególnym zainteresowaniem twórców ERP cieszą się te obszary i te aktywności, które ? zoptymalizowane - mogą przynieść najwięcej wartości dodanej.

BCC - systemy ERP, wdrozenia SAPNajpierw efektywna logistyka, potem wdrożenie systemu ERP

Niezależnie czy prowadzi się biznes na skalę regionu, kraju czy kontynentu, warto równać się do najlepszych, Efektem prowadzonego przez BCC Przeglądu Łańcucha Dostaw, w oparciu o model SCOR, jest kompleksowy plan poprawy procesów logistycznych, przygotowany w oparciu o najlepsze światowe praktyki zarządzania.

COLUMBUS IT  - systemy ERP, CRM, Business Intelligence, ControllingWiele zależy nie tylko od dobrej strategii i reorganizacji kluczowych działów, ale też znalezienia w firmie przysłowiowych lokomotyw, które pociągną za sobą resztę zespołu. Marazm się nie opłaca. Przewagę wszakże najszybciej buduje się w czasie bessy ? mówi Manoj Nair, prezes Columbus IT Polska.

BCC - ERP, CRM, Business Intelligence, MRP, systemy ERPWyśrubowane parametry techniczne, krótkie terminy dostaw, restrykcyjne kontrole jakości to tylko niektóre z wyzwań stanowiących chleb powszedni firm z branży automotive. Prowadząc projekt rozbudowy systemu SAP ERP, polkowicki producent foteli samochodowych postawił na rozwój modułów logistycznych systemu ? kluczowych dla efektywności działania firmy.

7milowy - crm, business intelligence, systemy ERPZaufanie zamiast formalizmów

Zakończenie projektu w ustalonym terminie i zakresie nie jest celem samym w sobie. Chodzi przecież o dobry efekt przedsięwzięcia, a nie o ?automatyczną? realizację formalnych ustaleń z umowy. Jeśli partnerzy nie będą sobie ufać, obie strony będą jedynie pilnować, by wypełniać obowiązki wynikające z kontraktu.

Podstawą osiągania sukcesu w biznesie jest umiejętność planowania i konsekwentnej realizacji celów biznesowych. Zadanie to jest tym trudniejsze im szybciej rozwija się nasza firma. Kiedy dotychczasowe metody gromadzenia i analizowania danych przestają wystarczać, należy zapoznać się z dostępnymi systemami ERP. Dlaczego? Ponieważ bez efektywnych narzędzi usprawniających zarządzanie będziemy prowadzili biznes po omacku.

Wśród wielu znanych i stosowanych sposobów dokumentowania wymagań na systemy są tekstowe i tabelaryczne opisy oraz metody formalne. Pierwsze są tak niejednoznaczne, że są źródłem wielu problemów drugie tak kosztowne i niezrozumiałe dla "laików", że w zasadzie nie stosowane. Pośrodku mamy metody "półformalne" czyli modele.

BCC - systemy ERP, CRM, Business IntelligenceTKW i co dalej?

Aplikacje SAP ERP i Business Intelligence pozwalają na implementację systemu zarządzania finansami opartego na przepływach pieniężnych. System taki podkreśla wagę decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez kierownictwo firmy oraz wprowadza narzędzia pozwalające identyfikować ryzyko wewnętrznego finansowania działalności.

PODOBNE

 

  • odl reklama baner
  • ENOVA365 KWADRAT
  • eqsystembaner

  • snt button 250