Sztuczna inteligencja w systemach ERP: Nowa era zarządzania biznesem dostępna już dziś !
GECOSTermin AI - Sztuczna Inteligencja już na stałe zagościł w języku biznesowym i zdecydowana większość firm jest albo w trakcie analizy jej zastosowań w swoich branżach lub z powodzeniem wdraża takie projekty obecnie. Warto jednak uporządkować terminologię związaną z AI i jej zastosowaniem w biznesie. W tym artykule przedstawimy opisy głównych zastosowań poszczególnych elementów sztucznej inteligencji na przykładzie systemów ERP firmy Comarch.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Systemy Comarch ERP już teraz z sukcesami wykorzystują mechanizmy AI w zakresie:
  • automatyzacji i robotyzacji procesów
  • uczenia maszynowego Machine Learning
  • tzw. deep learning
  • generatywnej sztucznej inteligencji opartej o język naturalny
Robotyzacja i Automatyzacja Procesów w Systemach Comarch ERP – przydatne narzędzia AI dla biznesu

W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji, firmy szukają nowych sposobów na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów. Jednym z rozwiązań, które zyskują na popularności, jest automatyzacja powtarzalnych zadań za pomocą robotów software’owych. Roboty software’owe są programowalne i działają na podstawie zgromadzonej wiedzy i praktyki biznesowej. Dzięki temu mogą one wykonywać różnorodne zadania, od prostych do skomplikowanych, zgodnie z ustalonymi procedurami i standardami.

Jednym z największych atutów robotów software’owych jest ich zdolność do eliminacji “błędu ludzkiego”. Roboty działają z precyzją i konsekwencją, które są trudne do osiągnięcia dla człowieka, zwłaszcza przy wykonywaniu monotonnych i powtarzalnych zadań. To przekłada się na większą jakość wykonywanych zadań i mniejszą liczbę błędów.

W systemach Comarch ERP, roboty są wykorzystywane do automatyzacji wielu, różnych procesów biznesowych. Pomagają one przygotowywać zamówienia zakupu, wysyłać dokumenty do księgowości, czy przesyłać pliki JPK i deklaracje do urzędów. Dzięki temu, pracownicy mogą skupić się na bardziej strategicznych zadaniach, podczas gdy rutynowe procesy są automatyzowane.

Optymalizacja Procesów biznesowych z AI

Roboty mogą wykonywać powtarzalne operacje właściwie 24/7, przyspieszając procesy i zmniejszając czas oczekiwania na efekt. W systemach Comarch ERP XL, robotyzacja jest realizowana za pomocą silnika modelowania procesów biznesowych (BPM). To pozwala na symulowanie pracy użytkownika przez oprogramowanie ERP i kontrolowanie procesów nawet przy wystąpieniu nieoczekiwanych zdarzeń zewnętrznych.

Roboty w systemach Comarch ERP oferują inteligentne podpowiedzi podczas wystawiania dokumentów, wysyłki dokumentów do księgowości i innych operacji. Automatyzacja procesów przyczynia się do optymalizacji dostosowania interfejsu użytkownika i poprawy ergonomii pracy. Dzięki robotom możliwe jest automatyczne generowanie i wysyłanie wezwań do zapłaty do kontrahentów, którzy spóźniają się z płatnościami. Automatyzacja dotyczy także kontroli i wysyłki automatycznej not odsetkowych.

Automatyzacja powtarzalnych zadań za pomocą uczących się robotów software’owych to przyszłość zarządzania przedsiębiorstwem. Dzięki nim, firmy mogą zwiększyć swoją efektywność, redukować koszty i skupić się na tym, co naprawdę ważne - tworzeniu wartości dla klientów.

Wykorzystanie elementów uczenia maszynowego w systemach Comarch ERP

W systemach Comarch ERP , sztuczna inteligencja , a dokładnie mechanizmy uczenia maszynowego są wykorzystywane w coraz większym zakresie np. w branży e commerce gdzie to właśnie AI odgrywa kluczową rolę w tworzeniu spersonalizowanych rekomendacji dla klientów.

Na podstawie zebranych danych, takich jak historie zakupów, preferencje czy zachowania użytkowników, algorytmy AI przyporządkowują klientów do odpowiednich segmentów. Dzięki temu można dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb zainteresowań. Algorytmy rekomendacyjne analizują historię zakupów, przeglądane produkty i preferencje klientów. Na tej podstawie generują spersonalizowane rekomendacje, np. “Klienci, którzy kupili ten produkt, zainteresowali się również produktem x, y ,z …”

Co więcej AI analizuje zachowanie klientów, identyfikując produkty powiązane lub uzupełniające. Na tej podstawie można automatycznie proponować klientom dodatkowe produkty (cross-selling) lub wyższej jakości wersje produktów (up-selling). AI może także dostosowywać ceny produktów w czasie rzeczywistym na podstawie popytu, dostępności czy preferencji klientów. Jednym z bardziej zaawansowanych narzędzi jest też automatyczne generowanie promocji lub rabatów dla konkretnych grup klientów w zależności od stopnia lojalności klientów wielkości zamówienia i innych zdefiniowanych parametrów.

Mechanizm deep learning

W systemach ERP mechanizm deep learning, czyli głębokie uczenie, jest szczególnie przydatny do analizy dużych zbiorów danych i wykrywania ukrytych wzorców, które mogą nie być widoczne dla tradycyjnych metod analizy. Deep learning może być wykorzystywane do analizy historycznych danych sprzedaży i identyfikacji trendów, co pozwala na dokładniejsze prognozowanie przyszłych wyników sprzedaży Algorytmy głębokiego uczenia mogą pomóc również w optymalizacji łańcucha dostaw poprzez prognozowanie popytu, zarządzanie zapasami i planowanie produkcji Deep learning może pomóc w wykrywaniu nieprawidłowości lub problemów operacyjnych w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję i minimalizację ryzyka.

Automatyzacja procesów: Deep learning może być wykorzystywane do automatyzacji różnych procesów biznesowych, takich jak obsługa faktur zakupu, co przyczynia się do poprawy wydajności i redukcji błędów.

Procesy Deep Learning i uczenia maszynowego to dwa główne mechanizmy wykorzystywane np.:

1. W inteligentnej analizie obrazów

Comarch OCR wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania tekstu na fakturach, co przyspiesza procesy księgowości. Dzięki temu użytkownicy mogą uniknąć ręcznego wprowadzania danych z dokumentów.

2. Urealnianie Cash-Flow:

W Comarch ERP XL system automatycznie wyznacza “spodziewany termin płatności” dla dokumentów poza terminem. Jest to data, którą mechanizmy AI określiły jako najbardziej prawdopodobną pod kątem rzeczywistej spłaty należności.

3. Inteligentne rekomendacje finansowe:

W obszarze zarządzania płynnością finansową, AI może rekomendować odpowiednią wysokość limitu kredytowego dla kontrahenta. Mechanizmy sztucznej inteligencji analizują dane i wyznaczają rating dla każdego z kontrahentów

Generatywna Sztuczna Inteligencja oparta o komunikację w języku naturalnym

Generatywna Sztuczna Inteligencja (GAI) oparta o komunikację w języku naturalnym to zaawansowana technologia, która umożliwia maszynom komunikację z ludźmi w sposób naturalny i intuicyjny. Oto jak to działa w kontekście systemu Comarch ChatERP:

Comarch ChatERP umożliwia użytkownikom komunikację z programem tak, jakby rozmawiali z innym człowiekiem. Można zadawać pytania, wydawać polecenia i otrzymywać odpowiedzi w naturalnym języku.

Interakcja z Comarch ChatERP przypomina zwykłą rozmowę. Asystent nie tylko odpowiada na pytania, ale także pamięta historię konwersacji i dostosowuje swoje odpowiedzi do kontekstu. Dzięki zdolności do komunikacji w naturalnym języku, nowi użytkownicy mogą łatwo nauczyć się korzystać z systemu. Nie muszą znać skomplikowanych poleceń czy procedur. Użytkownicy mogą szybko uzyskać dostęp do danych przechowywanych w systemie. Wystarczy zadać pytanie, a asystent natychmiast dostarczy odpowiedzi. Inteligentny asystent nie tylko dostarcza informacji, ale także pomaga w podejmowaniu decyzji. Dzięki temu użytkownicy mogą oszczędzić czas i przyspieszyć swoje procesy biznesowe.

Wykorzystaj narzędzia AI w swoim biznesie!

Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji w Systemach ERP otwiera przed firmami nowe możliwości optymalizacji procesów, poprawy efektywności i zwiększenia konkurencyjności. Systemy ERP, takie jak Comarch, stanowią doskonały przykład na to, jak AI może być skutecznie wykorzystana do wspierania działań biznesowych na różnych poziomach organizacji. W dobie ciągłych zmian i rosnącej konkurencji, inwestycja w AI w systemach ERP staje się nie tylko koniecznością, ale również kluczem do sukcesu na rynku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak Twoja firma może maksymalnie wykorzystać mechanizmy sztucznej inteligencji w celu zwiększenia efektywności w każdym kluczowym obszarze biznesowym skontaktuj się z autorem: wiceprezesem firmy GECOS.

Autor: Łukasz Zięba, Dyrektor Operacyjny
Źródło: www.gecos.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top