Systemu Feniks WMS w Centrum Dystrybucyjnym Tadmar
elandis logoFirma Tadmar to ogólnopolska sieć ponad 40-stu hurtowni działających w branży technik grzewczych, sanitarnych i instalacyjnych. Działa na rynku ponad 35-lat. Obsługuje firmy handlowe, wykonawcze, inwestorów i deweloperów, oferując im ponad 50 tysięcy produktów.
 
 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Cele i Wymagania

Głównym, najważniejszym celem wprowadzenia systemu WMS Feniks w magazynie Tadmar w Czeladzi było zastąpienie istniejącego systemu WMS sprawdzonym „w boju” rozwiązaniem. Utrzymywanie dwóch systemów WMS w kontekście planowanej wymiany systemu ERP było ekonomicznie nieuzasadnione i mogło opóźnić oraz skomplikować zaplanowaną zmianę. Zastąpienie starego rozwiązania nowym miało także pozwolić firmie na:
 • Usprawnienie przyjmowania towarów zgodnie z wymaganiami firmy Tadmar, • Istotne przyśpieszenie operacji w procesach kompletacji i wydań towarów z magazynu,
 • Poprawę efektywności relokacji towarów wewnątrz magazynu,
 • Ścisłą kontrolę stanów magazynowych w czasie rzeczywistym,
 • Wymianę terminali mobilnych na nowoczesne, oparte na systemie Android.
 • Możliwość szybkiego i efektywnego dostosowywania systemu do własnych potrzeb,
 • Wdrożenie funkcjonalności pakowania towarów dla poszczególnych Klientów firmy.
Rozwiązanie – System WMS Feniks

Na początku 2020r. firma wybrała i w rekordowo szybkim czasie (3 miesiące) wdrożyła system WMS Feniks w swoim nowo otwieranym centrum dystrybucyjny w Poznaniu. Po kilku latach od tego wydarzenia Tadmar stanął przed wyzwaniem wdrożenia i uruchomienia systemu WMS w swoim drugim centrum dystrybucyjnym - w Czeladzi.

Istotą projektu zrealizowanego w magazynie w Czeladzi było jego przeprowadzenie w modelu roll-outu, czyli wdrożenia systemu Feniks WMS z użyciem schematu funkcjonalności i zakresu konfiguracji ustalonych w dużej mierze dla wdrożenia w Poznaniu. Niezależnie od tego założenia bardzo ważne dla szybkiego wdrożenia systemu były spotkania i warsztaty robocze zakończone stworzeniem projektu SWF.

Projekt wdrożenia systemu Feniks WMS w magazynie Tadmar w Czeladzi zakładał wykorzystanie najnowszej wersji systemu – 7.x, dlatego też dla zapewnienia spójności danych oraz zachowania standaryzacji pracy w obu centrach dystrybucyjnych firmy, poprzedziła go aktualizacja rozwiązania w poznańskim magazynie.

Najważniejszą rolę w projekcie odegrał manager projektu, który dzięki swojemu doświadczeniu zdobytemu podczas wieloletniej pracy w Elandis i znajomości rozwiązań oferowanych przez WMS Feniks, we współpracy z zespołem Tadmar bardzo sprawnie odpowiadał na potrzeby Tadmar i błyskawicznie rozwiązywał problemy napotkane w trakcie wdrożenia.

Istotną rolę w realizacji wdrożenia rozwiązania odegrał również konsultant logistyczny. Jego rolą było wsparcie firmy Tadmar w przygotowaniu magazynu do uruchomienia systemu: zorganizowanie stref operacyjnych, zlokalizowanie stanowisk roboczych z PC / drukarkami, czy też stworzenie koncepcji oznakowania magazynu. Konsultant logistyczny doradzał także firmie Tadmar w zakresie optymalnego rozłożenia towarów w magazynie.

Cechy szczególne projektu

 • Dedykowana integracja z systemem ERP Movex – zakres wymiany danych jak i mechanizmy integracyjne zostały przygotowane pod wdrożenie systemu w magazynie w Poznaniu; pod wdrożenie w Czeladzi wykonano drobne ich modyfikacje oraz zwalidowano poprawność ich działania. • Wykorzystanie modułu „SPEDITION” – moduł pozwalający firmie zarządzać procesami logistycznymi związanymi z dostawą towarów do Klienta, realizowanych przy użyciu transportu zewnętrznego (definiowanie tras, floty aut, kierowców, obsługa zleceń załadunków i rozładunków, wydruk dokumentów przewozowych i ich archiwizacja).
 • Automatyzacja generowania tzw. „Trasówek” – zbiorcze zestawienie docelowych punktów dostawy w formie wydruku, dla przewozów realizowanych jako FTL do punktu A oraz ich relokacji do oddziałów/klientów docelowych (FTL - przeładunek - wydanie towaru).
 • Tranzyt towarów pomiędzy oddziałami realizowany w modelu „Cross-docking” – funkcjonalność systemu pozwalająca na zarządzanie wydaniami towarów do docelowych oddziałów firmy bezpośrednio po ich przyjęciu do magazynu (bez konieczności przeprowadzania pełnego procesu logistycznego, a więc przyjęcia, weryfikacji, zamagazynowania, kompletacji i wydania).
 • Kastomizacja – dostosowanie systemu do specyficznych potrzeb Tadmar.

Wnioski

Wdrożenie systemu WMF Feniks w centrach dystrybucyjnych Tadmar, pozwoliło firmie na:
 • Automatyzację i uelastycznienie procesu tworzenia tras dostaw towarów do Klientów.
 • Automatyzację współpracy z 3 firmami kurierskimi – DHL (w tym DHL ParcelShop), InPost oraz Geis.
 • Zwiększenie efektywności procesów magazynowych realizowanych łącznie przez ponad 50 pracowników magazynowych.
 • Skrócenie czasu realizacji zamówień Klientów poprzez m. in. automatyzację procesu przydzielania zleceń pracownikom pracującym w poszczególnych strefach magazynowych.
 • Optymalizację zarządzania stokami towarowymi poprzez m. in.:
  - konsolidację towarów,
  - możliwość składowania jednego SKU w wielu lokalizacjach składowania,
  - analizę rotacji zapewniającą relokację towarów do lokalizacji zapewniających szybsze pobrania.

Wdrożenie systemu WMS Feniks pokazuje jak istotnym narzędziem usprawniającym codzienne operacje realizowane w centrach dystrybucyjnych – obiektach krytycznych, także dla biznesu firmy Tadmar jest system do zarządzania gospodarką magazynową. Dzięki pierwotnie spersonalizowanemu i wdrożonemu dla potrzeb logistyki CD firmy w Poznaniu, a następnie przeniesionemu na zasadach roll-out systemu do CD w Czeladzi oraz zintegrowaniu go z istniejącym rozwiązaniem ERP, firma Tadmar osiągnęła znaczące usprawnienia operacyjne oraz ujednoliciła procesy w swojej logistyce magazynowej.

Źródło: www.feniks-software.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top