Jak mobilne rozwiązanie ERP wspiera przedsiębiorstwa produkcyjne
proalphaSystem ERP można określić mianem szkieletu firmy. Platforma ta pozwala na stworzenie jednolitej bazy danych i integrację procesów biznesowych. Oprócz tego umożliwia współpracę pomiędzy różnymi działami i zapewnia łatwą komunikację z kontrahentami. Wykorzystywanie systemu ERP z narzędziami Business Intelligence jest bardzo istotne, aby właściwie zarządzać przedsiębiorstwem i wykorzystywać jego zasoby. Aczkolwiek dobrze skonfigurowane systemy i narzędzia BI to jedno. Gdy tylko wystąpią jakieś zmiany w otoczeniu przedsiębiorstwa, oprócz odpowiedniego wykorzystania systemu ERP trzeba również dokonać szybkich adaptacji i dotrzymywać kroku zmieniającym się trendom, aby firma mogła nadal osiągać sukces.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Pandemia koronawirusa stała się przyczyną wielu zmian wśród pracowników przedsiębiorstw, którzy musieli pracować zdalnie. W związku z tym pojawił się temat mobilności dla korzystających z systemów ERP w mniejszych i średnich firmach produkcyjnych. Transformacja cyfrowa również wpłynęła na znaczącą zmianę w tym zakresie, ponieważ według danych Bitkom e.V. odnotowano, że coraz więcej pracowników zaczęło z powodzeniem pracować zdalnie z systemem ERP przy użyciu komputera stacjonarnego, telefonu komórkowego lub tabletu. W przyszłości mobilność będzie nadal odgrywać ważną rolę i stanowić podstawowe wymaganie przedsiębiorstw wobec rozwiązania ERP.

Procesy produkcyjne: mobilnie, szybciej, lepiej

Mobilne technologie w niedalekiej przyszłości staną się absolutnym wymogiem przy utrzymaniu konkurencyjności przedsiębiorstwa. Wspomagają one optymalizację działań w łańcuchu wartości dodanej, ułatwiając pracę we wszystkich działach przedsiębiorstwa – od zamówień, przez produkcję i konserwację, do dystrybucji. Przenośne urządzenia wpływają na wzrost przejrzystości i efektywności procesów w firmie, jak również umożliwiają szybki przepływ informacji między różnymi lokalizacjami.

Ogromna różnorodność w zakresie poszczególnych zadań i procesów stawia wysokie wymagania w stosunku do standardowych aplikacji mobilnych. Dlatego nieodzowne są tu indywidualnie dopasowane rozwiązania mobilne, aby główne procesy firmy mogły być realizowane w możliwie najlepszy sposób.

Produkcja: mobilna kontrola – korzyści strategiczne

Mobilna rejestracja i bezpośrednie przetwarzanie danych zakładowych gwarantują nie tylko usprawnienie procesów intralogistycznych, ale również eliminację błędów w produkcji. Ponieważ większość pracowników produkcji nie jest przypisana do jednego stałego stanowiska pracy i przez większość czasu porusza się po hali produkcyjnej, rozwiązania mobilne mają ogromny potencjał. Dzięki urządzeniom przenośnym pracownicy otrzymują szybki i nieskomplikowany dostęp do ważnych informacji, jak np. zapas materiału, czasy i wielkości produkcji, zlecenia produkcyjne, czy zakończenia projektów. Dzięki temu mogą w każdym miejscu hali produkcyjnej uzyskać informacje o swoich kolejnych działaniach i wyświetlić na ekranie wszystkie niezbędne szczegóły, takie jak przynależne artykuły i ich zapasy, czy też dane dotyczące danej serii lub partii.

Aby ułatwić orientację i zminimalizować prawdopodobieństwo popełniania błędów przedsiębiorstwa powinny postawić na aplikację, która została stworzona specjalnie do wykonywania konkretnych zadań i jest łatwa w obsłudze. Zależnie od zapotrzebowania w aplikacji powinna istnieć możliwość rejestracji czasów i ilości. Ponadto nowoczesne systemy ERP powinny obsługiwać księgowania wsteczne. Wszystko to pozwala na precyzyjne planowanie szczegółowe i przyspiesza przeprowadzenie kalkulacji końcowej.

Poprzez rozwiązania mobilne pracownicy mogą w każdej chwili prześledzić zarówno zaplanowane jak i niezaplanowane zlecenia produkcyjne. Systemy służące do kontrolowania produkcji w czasie rzeczywistym pozwalają na lokalizację elementów produkcji w hali produkcyjnej z dokładnością do 10 centymetrów, przez co możliwe jest ustalenie aktualnego stanu produkcji. W ten sposób można z łatwością sprawdzić, czy zlecenie znajduje się np. w ostatniej fazie montażu. Ponieważ stan zlecenia jest regularnie aktualizowany w systemie ERP, również sprzedaż zawsze dysponuje aktualnymi informacjami i może w każdej chwili przekazać je klientowi, bez potrzeby kierowania niemile widzianych zapytań do produkcji.

Urządzenie mobilne: mądry wybór gwarancją sukcesu

Do osiągnięcia pożądanych ulepszeń i korzyści w produkcji, muszą zostać spełnione określone wymagania. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego urządzenia mobilnego. Należy przy tym przeanalizować konkretne scenariusze wykorzystania i ocenić funkcje poprzez porównanie kosztów i korzyści. Zwłaszcza w zakresie produkcji i logistyki należy postawić na stabilne urządzenia odporne na uszkodzenia. Dla działu sprzedaży wystarczające są zwykle standardowe tablety. Równie ważne jest sprawdzenie zasięgu sieci internetowej i komórkowej na terenie firmy, aby dane mogły być wprowadzane do systemu ERP w czasie rzeczywistym, a dostęp do danych był zawsze nieograniczony.

Źródło: www.proalpha.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top