Procesy produkcyjne zachodzące w danej branży często różnią się jedynie niuansami, jednak to właśnie one niejednokrotnie stanowią o sile przewagi konkurencyjnej. W momencie, w którym organizacja musi zmierzyć się ze stale rosnącą liczbą zleceń, wysokimi oczekiwaniami klientów względem terminowości, jakości czy szybkości i efektywności serwisu, dotychczasowe narzędzia mogą okazać się niewystarczające.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Rozwiązaniem, które ma sprostać temu wyzwaniu są wyspecjalizowane systemy do planowania i harmonogramowania produkcji. Ważny jest też partner biznesowy, który będzie w stanie przetworzyć oczekiwania i wymagania na „język systemowy”.

Firma Solaris BUS & Coach S. A. wybrała do tego zadania EQ System. Doświadczenie naszych specjalistów w branży automotive umożliwiło stworzenie bardzo szczegółowej koncepcji nowoczesnego planowania produkcji. Dlaczego firma Solaris BUS & Coach S.A. zdecydowała się na współpracę właśnie z nami i system Asprova APS? Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Tomaszem Skrzypczakiem, który w firmie Solaris pełni rolę Kierownika Działu Przygotowania Produkcji.

 
Co skłoniło Państwa do poszukiwania systemu wspierającego harmonogramowanie produkcji?
Jeszcze jakiś czas temu planowanie w naszej firmie bazowało głównie na terminach zadeklarowanych naszym klientom oraz na uwarunkowaniach wynikających z mocy produkcyjnych. Praca w oparciu jedynie o te zmienne przestała nas satysfakcjonować. Dynamicznie rosnąca ilość zleceń, różnorodność typów i wyposażenia produkowanych przez Solarisa pojazdów, wymogi rynku odnośnie skracania lead time’u oraz konieczność stabilizacji planu produkcyjnego skłoniły nas do poszukiwania nowoczesnych i systemowych rozwiązań, pozwalających nie tylko harmonogramować produkcję, ale robić to inteligentnie z uwzględnieniem wielu ważnych dla nas i naszych klientów aspektów. Zależało nam na tym, aby móc dynamicznie wybierać a potem realizować najbardziej optymalny scenariusz spośród wszystkich możliwych. Ponieważ tworzenie strategii produkcyjnych w oparciu o zmienne kryteria optymalizacji planu stało się naszą codziennością, potrzebowaliśmy narzędzia, które pomogłoby planistom działać jeszcze sprawniej i które przekształciłoby ich z planistów w strategów - Tomasz Skrzypczak (Kierownik Działu Przygotowania Produkcji, Solaris BUS & Coach S.A.)
Co przeważyło o tym, że wybrali Państwo Asprovę i EQ System?
Nasze poszukiwania optymalnego rozwiązania trwały dobre kilkanaście miesięcy. W tym czasie intensywnie poznawaliśmy i porównywaliśmy potencjalnych partnerów oraz dostępne na rynku rozwiązania. Wiedzieliśmy, że poszukujemy APS - narzędzia na miarę naszych potrzeb determinowanych dużą dynamiką sprzedaży i rozwojem produkcji. Firmy specjalizujące się w oprogramowaniu klasy APS proponują bardzo różne podejście wdrożeniowe: niektóre oferują niemal gotowe narzędzia „plug&play”, niektóre proponują budowanie mocno zindywidualizowanego systemu prawie od zera. Nasze doświadczenie zebrane podczas tych kilkunastu miesięcy podpowiadało nam, że powinniśmy szukać czegoś pomiędzy - narzędzia, które z jednej strony jest gotową koncepcją „maszyny do planowania”, z drugiej strony takiego, które pozwala na dostosowanie funkcji harmonogramujących do specyfiki naszej produkcji i logistyki oraz pozwalającego na ich samodzielne zmiany w przyszłości. Stąd wybór Asprovy – niemal gotowego systemu, ale na tyle uniwersalnego i elastycznego, by wyobrazić sobie w nim planowanie większości naszych procesów wraz z ich niuansami.
Jeśli mieliby Państwo wskazać kilka elementów, które wyróżniają system Asprova i EQ System na tle konkurencji – jakie elementy by to były?
Trudno jest mi porównać Asprovę do innych systemów APS, ponieważ nasze planowanie do tej pory opierało się na własnych rozwiązaniach pracujących w środowisku SAP. Na rynku zazwyczaj oferowane są gotowe rozwiązania, gdzie korzyścią jest krótki czas wdrożenia, jednak sporym ograniczeniem są małe możliwości ingerencji planisty w algorytmy heurystyczne. Po drugiej stronie są systemy budowane pod życzenie klienta, wymagające jednak długiego i żmudnego procesu określania wymagań a później ich realizacji. W takim przypadku, nawet jeśli część wdrożenia daje się „skopiować” z innych projektów, to siłą rzeczy ta droga wymaga więcej czasu i jest też bardziej kosztowna.

System Asprova uznaliśmy za systemem najbardziej dostosowany do obecnych potrzeb firmy Solaris. Postrzegamy go jako gotowy system, o rozbudowanej i „przećwiczonej” funkcjonalności z przyjaznym interfejsem użytkownika, co też nie jest takie powszechne. Narzędzie to pozwala się skonfigurować i dostosować niemal do każdej sytuacji procesowej, a dzięki gotowej strukturze programu uczy i wymaga też logiki i systemowego podejścia do planowania.
Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę z EQ System oraz przebieg i efekt finalny przeprowadzonego audytu?
W wyborze systemu nie bez znaczenia były nasze dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z firmą EQ System. Począwszy od webinarium nt. APS, które było dla nas zaczątkiem praktycznego poznawania Asprovy i firmy EQ System, poprzez warsztaty zorganizowane specjalnie dla naszych planistów u nas w firmie aż po sposób przygotowania analizy przedwdrożeniowej firma reprezentowała profesjonalizm i doświadczenie. W pracy z firmą EQ System cenimy też procesowe podejście konsultantów, co szczególnie w obszarze planowania ma olbrzymie znaczenie i jest prognostykiem powodzenia projektu.
Projekt realizowany w firmie Solaris BUS & Coach S. A. charakteryzuje ścisła współpraca pomiędzy specjalistami obu firm. Takie podejście umożliwia bardzo precyzyjne dostosowanie systemu do specyfiki procesów produkcyjnych, a tym samym osiągnięcie zakładanych w koncepcji korzyści. Stwarza również warunki do ciągłego doskonalenia zarządzania produkcją i samodzielnego rozwijania systemu Asprova APS. W EQ System wychodzimy z założenia, że to system, niezależnie od tego, kiedy został wdrożony ma pasować do firmy, a nie na odwrót.

Źródło: www.eqsystem.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top