W branży logistycznej odpowiedni kierunek jest kluczowy, nie tylko, jeśli chodzi o realizację zamówień, ale w szczególności o wprowadzanie innowacji. W rzeczywistości, w której jest coraz więcej niewiadomych, poszukiwane są rozwiązania, które tę nieprzewidywalność ograniczą. Stąd też ważne jest nie tylko śledzenie trendów i wsłuchiwanie się w potrzeby klientów, ale przede wszystkim rozwój technologiczny.

 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Dynamika zmian - jak ją kreować?

Współczesność firm logistycznych jest niezwykle dynamiczna, a tym samym często po prostu nieprzewidywalna. Klienci są coraz bardziej wymagający, często zmieniają swoje zdanie i coraz częściej robią to w ostatnim momencie. Ma to bezpośredni wpływ na efektywność całego przedsiębiorstwa i jego pozycję na rynku. Jednak, czy możemy im mieć to za złe? Zdecydowanie nie, bo właśnie taka jest dynamika współczesnego, niezwykle konkurencyjnego świata. Świata, w którym o przewadze decydują niuanse. Można narzekać na trudne warunki lub potraktować je jako stały impuls do zmian i ciągłego doskonalenia.

Innowacyjność organizacji takiej jak Grupa Raben mierzona jest sukcesem jej klientów. Stąd nieustanne zmiany oraz inwestycje w rozwój technologiczny wspierający chociażby procesy z zakresu co-manufacturingu i co-packingu.

Nasi klienci mają coraz wyższe wymagania w zakresie terminów realizacji oraz integracji z ich indywidualnymi planami. Często sprowadza się to do tego, że chcieliby mieć możliwość zarządzania naszą firmą, jak własną fabryką – w Raben wychodzimy im naprzeciw. Naszym pomysłem jest zintegrowanie naszej firmy z danym klientem, w taki sposób, aby jego planiści równoważyli naszą produkcję. Mamy świadomość, że jesteśmy w stanie to zrobić, ale obecnie blokują nas wykorzystywane przez nas narzędzia. Dlatego, zdecydowaliśmy się na współpracę z eq system i wdrożenie systemów do planowania, harmonogramowania i monitorowania produkcji. Myślimy bardzo mocno o naszym rozwoju, śledzimy trendy i wiemy, że „value of service” będzie się mocno zmieniać. Coraz częściej krótkie serie będą przenoszone do operatorów logistycznych, od których będzie oczekiwać się dostosowania się w krótkim czasie do różnych wymagań, różnych klientów i ich bardzo odmiennych potrzeb. Chcemy zwiększać wolumen transakcji i obniżać ich koszt. Właśnie dlatego od 5 lat niezwykle intensywnie rozwijamy segment związany z co-packingiem i co-manufaturingiem. Intensywność naszego rozwoju oraz skala biznesu, jaki zaczynamy osiągać wymaga od nas całkiem nowego podejścia. Obecnie w samej Polsce posiadamy 8 oddziałów, w których pracuje już 700 osób. Tak dynamiczny rozwój sprawia, że wykorzystywane przez nas narzędzia zaczynają nas mocno ograniczać. Potrzebujemy rozwiązań, które będą nadążać za naszą dynamiką i nie będziemy musieli ich wymienić po kilku latach - podkreśla Łukasz Dubina, Dyrektor ds. Usług Dodanych w Raben Logistics Polska.


Rozwój technologiczny - jak o niego dbać?

Wiele firm zapomina, o tym, że ich celem jest tylko budowanie indywidualnej przewagi konkurencyjnej - ale także, (a przynajmniej powinno być), budowanie przewagi konkurencyjnej swoich klientów. Dlatego to nie przypadek, że jedną z wartości Grupy Raben jest „orientacja na klienta”. To w związku z nią - doskonalone są procedury, obserwowane są nowości technologiczne, a firma inwestuje w nowoczesne systemy IT.

Obecnie stawiamy na udoskonalenie procesu planowania, a przede wszystkim możliwość sekwencyjnego towarowania buforów oraz dostaw komponentów just-in-time. Chcemy mieć możliwość bezpiecznego wyboru najlepszej wersji planu, dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie Asprova APS, które pozwala tworzyć symulacje what-if. Nie będę ukrywał, że ta funkcjonalność automatyzuje oraz przyspiesza podejmowanie trafnych decyzji przez naszych planistów. Nieocenione są również możliwości związane z rozliczaniem pracowników - ich efektywności oraz łatwość kontroli OTIF. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze niezwykle przyjazny interfejs systemu, dzięki któremu pracownicy z łatwością się na niego przestawią. Asprova APS to niezwykle intuicyjne narzędzie, ale jednocześnie bardzo rozbudowane. Możemy tworzyć w nim wykresy Gantta, przesuwać plany za pomocą myszki oraz samodzielnie definiować zakresy i zmieniać je w razie potrzeby. Czujemy, że ten system będzie się rozwijał z nami na przestrzeni naprawdę wielu lat - uzupełnia Łukasz Dubina.


System IT a przewaga konkurencyjna

Rzeczywistość produkcyjna jest niezwykle dynamiczna - dlatego elastyczność reakcji, błyskawiczne dostawy i automatyzacja kluczowych procesów to często być albo nie być wielu firm.

Tym z czym nie radzi sobie większość firm, które świadczą usługi co-packingowe to zaplanowanie komponentów w czasie na konkretną jednostkę logistyczną z pełną wizualizacją i możliwością zmiany przez planistę w prosty sposób - my nie mamy tego problemu. Drugą niezwykle istotną kwestią jest interfejs użytkownika i możliwość samokonfiguracji. W ramach wdrożenia eksperci eq system uczą nas systemu i tego, w jaki sposób samodzielnie go rozwijać. Dla nas oznacza to, że w trakcie pracy i budowy naszych planistycznych kompetencji, w oparciu o wiedzę, którą posiądziemy możemy sami rozbudowywać funkcjonalności systemu przy niewielkim wsparciu specjalistów eq system. Mamy świadomość, że sam system to często za mało - liczy się jego dopasowanie do realiów firmy i kultury organizacyjnej i właśnie dlatego wybraliśmy współpracę z eq system. Stoją za nią specjaliści, którzy znają specyfikę naszej branży i są niezwykle profesjonalni i skupiają się na tym, aby osiągnąć wszystkie z zakładanych przez nas celów. W podejściu do klienta mamy wiele wspólnego, oni również stawiają go, w tym przypadku Raben na pierwszym miejscu. Wiemy dokładnie, co będzie się działo na poszczególnych etapach wdrożenia, bo specjaliści eq system liczyli się z naszym zdaniem i z naszymi ekspertami. Za nami wiele dyskusji, których efektem będzie świadomy i efektywny rozwój Grupy Raben - podsumowuje Łukasz Dubina.


Innowacyjność niejedno ma imię

W Grupie Raben są elementy, których istotność się nie zmienia. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się innowacyjność. Dlatego organizacja starannie dobiera partnerów biznesowych, dzięki którym może efektywnie rozwijać portfolio swoich usług, korzystając przy tym z technologicznych nowinek. Rozwój w obszarze co-packingu i co-manufacturingu jest kolejnym, ale nie ostatnim etapem na tej drodze.

Na razie trwa wdrożenie systemów IT - Asprova APS i Opera MES, realizowane przez specjalistów z firmy eq system. Wszystko zapowiada się bardzo obiecująco, już niedługo będziemy mogli informować o mierzalnych efektach, które wynikają ze współpracy pomiędzy ekspertami z Raben i eq system – dodaje Łukasz Dubina.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top