Współcześnie coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że system ERP to często za mało. Za mało kiedy proces produkcyjny nie jest standardowy, i charakteryzują go m.in. duży asortyment, różne wielkości partii produkcyjnych czy coraz większe obciążenie maszyn. W takiej sytuacji każde „ponadprogramowe” przezbrojenie, a nawet najdrobniejsze opóźnienie ma wpływ nie tylko na stabilność całego procesu, ale również na zmniejszenie terminowości realizacji zleceń.


 REKLAMA 
 Baner srodtekstowy350x350 strona KSeF 
 
Firma HUF Polska jest przedsiębiorstwem, które dokładnie wie, w jaki sposób efektywnie inwestować w swój rozwój. Specjaliści firmy dbają o ciągłe doskonalenie procesu zarządzania produkcją, jednak w pewnym momencie nawet najbardziej doświadczona kadra może okazać się niewystarczająca, z jednego prostego powodu – ograniczeń czasowych. Wtedy niezwykle ważne jest, aby wesprzeć jej pracę narzędziami, które pozwolą nie tylko na wzrost komfortu pracy, ale również na efektywność procesu, za który odpowiadają.
 
Mając to na uwadze zarząd HUF Polska podjął decyzję o rozpoczęciu współpracy z EQ System, a tym samym udoskonaleniu procesu zarządzania produkcją z wykorzystaniem systemu Asprova APS.
Chcę zacząć od tego, że już podczas samego audytu specjaliści EQ System rozwiązali nasze problemy, z którymi nie mogliśmy sobie poradzić od kilku lat – nie dlatego, że nie mieliśmy odpowiedniej wiedzy, ale dlatego, że brakowało nam odpowiedniego narzędzia. System ERP, który wykorzystujemy daje nam szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o parametryzację naszego procesu produkcyjnego. Nie daje nam jednak możliwości, aby zautomatyzować proces uwzględniania tych danych podczas planowania produkcji.

Do aktywnego poszukiwania rozwiązania klasy APS skłoniły nas głównie dwa czynniki - bardzo dynamiczny rozwój Huf Polska (m.in. powiększenie parku maszynowego) oraz ciągle rosnące oczekiwania klientów, co do terminowej realizacji zamówień sięgającej blisko 100%. W tej chwili do planowania produkcji używamy modułu CBS (montaż, wtryskarki) oraz narzędzia do „pół-ręcznego” harmonogramowania lakierni. Jednakże przy kurczących się polach magazynowych, większej presji na rotację stanów, zwiększonych zamówieniach klientów, większym asortymencie, obciążeniu maszyn i form, mniejszych partiach produkcyjnych oraz różnorodnych opakowaniach doszliśmy do punktu, w którym dalsze planowanie bez specjalnego narzędzia jest po prostu nieefektywne.

Po rozmowach z EQ System, Asprova wydaje się być systemem, który spełni nasze oczekiwania związane z lokalną specyfiką procesu lakierowania. Standardowy system ERP (IFS) i jego moduły planistyczne mają bardzo ograniczone możliwości definiowania na bieżąco, a to właśnie możliwość bieżącego odzwierciedlania zmieniających się ograniczeń technologicznych została uznana przez nas za decydującą, jeśli chodzi o wybór systemu Asprova APS.

Asprova APS pozwoli również odciążyć nasz system ERP, który przy bardzo dużej ilości danych przerabianych przez codzienne pętle MRP, zaczyna być ograniczeniem w efektywnym planowaniu. Szczegółowe harmonogramowanie produkcji chcemy zatem powierzyć specjalistycznemu oprogramowaniu.

Współpraca z EQ System przebiegała niezwykle sprawnie, praktycznie od razu dostawaliśmy dodatkowe materiały i informacje, o które prosiliśmy. Wszyscy pracownicy Huf Polska, którzy mieli być zaangażowani w audyt otrzymali wcześniej agendę z przewidywanym czasem. Doceniamy również to, że w wyniku audytu powstała szczegółowa koncepcja, która stanowi załącznik do zawartej umowy. Znalazły się tam wszystkie nasze oczekiwania wraz z propozycją ich spełnienia.- Tomasz Wiącek Lean Manufacturing Manager
Zakładane korzyści:
 
  • Poprawa terminowości realizacji zleceń przy jednoczesnym wzroście liczby zamówień będzie możliwa m.in. dzięki wprowadzeniu systemu wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w tym zakresie.
  • Zwiększenie efektywności całego procesu poprzez wykorzystanie potencjału rozbudowanego parku maszynowego i zasobów produkcyjnych.
  • Uzupełnienie oraz wsparcie funkcjonalności używanego systemu IFS, a tym samym wyeliminowanie sytuacji, w których stanowi on ograniczenie dla efektywnego planowania produkcji.
  • Skrócenie cyklu produkcyjnego za sprawą kontroli zależności między operacjami.
  • Skrócenie czasu potrzebnego do podjęcia trafnej decyzji biznesowej dzięki tworzeniu symulacji typu what-if.
  • Eliminacja niepotrzebnych przestojów za sprawą uwzględniania aktualnego postępu produkcji w kolejnych sesjach planowania, odzwierciedlania zmieniających się ograniczeń technologicznych oraz zautomatyzowania bilansowania materiałowego. 
  • Poprawa stabilności całego procesu poprzez standaryzację metod planowania. 
  • Usprawnienie komunikacji, a tym samym wyeliminowanie błędów wynikających z występujących nieporozumień, czy dostępu do nieaktualnych danych. 
  • Uzyskanie pełnej kontroli nad przebiegiem procesu produkcyjnego umożliwi m.in. zebranie kluczowych danych w jednym narzędziu.
Źródło: www.eqsystem.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top