W przedsiębiorstwie wytwórczym informacja o ilości wykonywanej produkcji lub o stopniu wykonania norm pracy przez pracownika lub brygadę danej zmiany, jest niezwykle ważna i ceniona. Daje ona pogląd co i w jakiej ilości, w danym okresie czasu zostało wykonane przez daną zmianę czy konkretnego pracownika. Dzięki otrzymaniu takich wyczerpujących informacji zarządzający mają możliwość śledzenia wydajności pracy i dokonywania jej analiz. Gromadzenie tych danych jest w systemie pracy na akord podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia lub premiowania pracowników

Nierzadko jednak dostęp do tych informacji jest trudny, a czasami wręcz niemożliwy. Wynika to z braku lub niedoskonałości systemu rejestrowania zdarzeń produkcyjnych. Rejestracja prowadzona na papierze osobiście przez pracowników zazwyczaj jest niedokładna, zawiera przypadkowe pomyłki, ale także niestety zamierzone błędy. Decydenci zaczynają szukać sposobu na udoskonalenie tego procesu.

Firma TOT.NET proponuje wykorzystanie rozwiązań opierających się o automatyczną identyfikację danych, które w optymalny sposób rejestrują efekty pracy wykonywanej przez pracowników produkcyjnych.

Case Study – Rejestracja akordu na podstawie kart detali

Przedsiębiorstwo produkcyjne XYZ zamierza śledzić wybrane procesy produkcyjne, które mają na celu identyfikację kto, co i kiedy wyprodukował.
Konsultanci TOT.NET po przeprowadzeniu analizy dotychczasowego sposobu zbierania tych informacji w przedsiębiorstwie XYZ uznali, że w celu wyeliminowania pojawiających się nieścisłości i niedoskonałości obecnego rozwiązania najkorzystniej będzie wprowadzić system automatycznej identyfikacji danych. Decydentom firmy XYZ przedstawiono wizję zaimplementowania systemu ProTrace - rozwiązania opartego o technologię kodów kreskowych.
Wizja zawierała następujące założenia:
  1. Każdy pracownik będzie miał identyfikator z unikalnym kodem kreskowym;
  2. Każda maszyna/ stanowisko pracy będzie oznakowane unikalnym kodem kreskowym;
  3. Każdy typ detalu i operacji będzie posiadał kartę identyfikującą z umieszczonym na niej unikatowym kodem kreskowym.
Pracownicy produkcyjni w firmie XYZ otrzymali przypisane im indywidualne, niepowtarzalne numery identyfikacyjne w postaci kodu kreskowego (mogą nimi być np. numery ewidencyjne pracowników). Tymi identyfikatorami pracownicy będą się posługiwać podczas rejestracji wszystkich zdarzeń, których będą dokonywać. Również wszystkie maszyny i stanowiska pracy zostały oznakowane stałymi unikalnymi kodami kreskowymi. Ważne było umieszczenie etykiety z kodem kreskowym w dostępnym miejscu, tak aby zeskanowanie jej nie sprawiało pracownikom trudności.

Karty identyfikujące detale zostały wydrukowane na stałe (np. zalaminowane w celu ochrony przed zniszczeniem wynikającym z częstego ich użytkowania). TOT.NET zaproponował Firmie XYZ do wyboru dwa sposoby generowania kart wyrobu.

Po pierwsze system ProTrace może posiadać dodatkową bazę detali i operacji. Wówczas użytkownicy mieliby w niej ewidencjonować wszystkie detale i operacje wraz z dodatkowymi informacjami zawierającymi np. opis, uwagi, itp.

Po drugie, w przypadku rezygnacji z powyższego modułu, pracownicy samodzielnie, poza systemem tworzyliby karty, wówczas ProTrace mógłby identyfikować detale tylko po kodach kreskowych bez udostępniania dodatkowych informacji typu: nazwa, opis, uwagi. Dzięki unikatowemu kodowi kreskowemu nadrukowanemu na karcie detalu możliwe będzie identyfikowanie wyprodukowanych wyrobów. Podjęto decyzję o wyborze pierwszego sposobu generowania kart wyrobu.

Proces rejestracji akordu pracy w Przedsiębiorstwie XYZ usprawniony dzięki systemowi ProTrace wygląda w chwili obecnej następująco.

Każdy pracownik rozpoczynając pracę na danym stanowisku rejestruje fakt objęcia stanowiska. Funkcja przypisania pracownika do stanowiska i wykonywanego przez niego produktu polega na zeskanowaniu za pomocą terminala kodu kreskowego z identyfikatora pracownika i miejsca pracy (stanowiska), które obejmuje oraz wprowadzeniu czasu rozpoczęcia pracy w tym miejscu. Jednocześnie pracownik skanuje kod karty detalu, który będzie wykonywał. Możliwe jest zgłoszenie na dane stanowisko więcej niż jednej osoby. Na tej podstawie wszystkie zgłoszone na tym miejscu wyroby zostaną przypisane jako wyprodukowane przez daną osobę lub grupę osób.

Analogicznie po zakończeniu pracy związanej z wytworzeniem danego wyrobu (detalu) na danym stanowisku powinna być wykonana funkcja zakończenia pracy nad danym wyrobem i zwolnienia danego miejsca przez daną osobę czy grupę. Rejestracja zakończenia przebiega następująco. Pracownik skanuje swój numer identyfikacyjny (kod kreskowy), kod stanowiska pracy, na którym wykonywał czynności oraz kod karty detalu, nad którym skończył pracować. System ProTrace w momencie skanowania ustala systemową datę oraz czas i przypisuje je jako moment zakończenia pracy przez danego pracownika czy grupę osób nad daną partią wyrobów. Przy rejestracji zakończenia pracy zostają także wprowadzone pozostałe dane. Również za pomocą terminala pracownik wskazuje ilość wyprodukowanych detali i obsadę maszyny.

Wszystkie powyższe informacje o wykonywanych operacjach są gromadzone w bazie systemu ProTrace i dzięki zintegrowaniu z systemem nadrzędnym klasy MRPII/ ERP przekazywane do niego w celu ewidencjonowania karty pracy pracownika i określenia akordu. Zarządzający przedsiębiorstwem XYZ dzięki analizie karty pracy pracownika mają pogląd na efektywność wykorzystanego przez pracowników czasu pracy.

Zarejestrowana karta pracy jest podstawą do automatycznego wydrukowania z ProTrace karty wyrobu zawierającej wszystkie informacje wprowadzone w czasie rejestracji pracy nad jego wytworzeniem według powyższego schematu. Karta wyrobu zawiera kod kreskowy identyfikujący daną partię wyrobów i jest do niej przypisana. Po sczytaniu tego kodu uzyskuje się informację o tym kto jest odpowiedzialny za wyprodukowanie danego wyrobu czy partii oraz na jakim stanowisku i kiedy dokonano tej operacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top